Николай Малинов участва в представянето на книга за Йосиф Гурко в Твер

Един от героите, почитан както в Русия, така и в България, е фелдмаршал Йосиф Гурко. Името на руския военачалник изплува от забравата благодарение на огромната работа на цял международен екип. Резултатите от тяхната упорита работа – книга и документален филм – бяха представени на 31 януари в Тверската градска дума, тъй като съдбата на командира е тясно свързана с Тверска област.

На представянето на уникалното историческо издание и документален филм присъстваха представители на българската делегация, както и водещият съветник на отдела за международни отношения на Съвета на федерацията Василий Попов, генерал-лейтенант, кандидатът на историческите науки, председателят на Междурегионалното обществено движение „Наследство на империята“ Леонид Решетников, политологът, публицист и координатор на Движение „Руски съюз“ Алексей Кочетков. Голям интерес към събитието проявиха депутати от Тверската градска дума, преподаватели от водещи тверски и московски университети, научни работници, представители на Руското военноисторическо дружество, студенти и кадети.

Първа се обърна към аудиторията авторът на книгата Надежда Воробьова, доктор по история, 3-ти секретар на Историко-документалния отдел на Министерството на външните работи на Русия: „Бяха разкрити много нови факти и документи, включително в архивите на други страни – България, Полша. Постарахме се да ги включим в тази книга. Създаването ѝ отне години и на тези страници читателите ще видят цялата биография на фелдмаршала с максимално потапяне в историческия контекст. Основната ценност на книгата са живите свидетелства на съвременниците на героя“.

„Това е много важно събитие за младите хора, защото именно чрез такива примери се разбира какъв човек трябва да бъдеш. Човек, който е отговорен не само за страната си, но е готов да поеме отговорност и за свободата на други народи. Тук се крие силата и величието. „Днес се открива втори път за изучаване на паметта на този удивителен човек“, поздрави събралите се сенатор Людмила Скаковская от името на Комитета по наука, образование и култура на Съвета на федерацията и от името на Руското военноисторическо дружество.

Българската делегация (включваща историци, културни дейци и общественици) прояви голям интерес към изданието.

„Съдбата на Гурко, отношението към него в Русия и България е един от фактите, които потвърждават приятелството и братството между нашите народи. Проблемът с изкривяването на миналото и подмяната на националните ценности сега съществува в целия свят. Появата на такива книги ни кара да се обърнем към изворите и да се върнем към първоизточниците“, коментира представителят на българската диаспора Здравко Дмитров.

Струва си да припомним, че фелдмаршал Йосиф Гурко се доказва като блестящ военачалник по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. Под негово командване руската армия освобождава България от турско владичество, където Гурко се превръща в истински герой, в чиято чест са кръстени улици и са издигнати паметници.

„Няма неприятелски народи, има неприятелски елити. Нашето движение е създадено именно за да строим мостове, които някой се опитва да разруши. Имената на Гурко, Скобелев и много други герои от 19 век са винаги живи за нас. Те са воювали „за други своя“, православни славяни, доброволци, идват на помощ на своите братя, също православни славяни. Трябва да помним такива светли личности, да помним всичко добро, което са направили, и да донясаме тези примери за чест и доблест до общественото съзнание“, отбеляза генералният секретар на Международното движение на русофилите и почетен председател на Национално Движение Русофили Николай Малинов.

Той припомни и друга важна страна от живота на Йосиф Гурко след Руско-турската война.

„Като началник на военния окръг във Варшава той успява да забави началото на Първата световна война с около 15 години, така че в това отношение имаме какво да научим, трябва да знаем нашата история, нашата обща история, за да създаваме правилно бъдещето“, отбеляза Николай Малинов.

След представянето на книгата и филма всички участници се отправиха към Сахарово, близо до Твер.

Тук Йосиф Гурко прекарва последните години от живота си и е погребан в семейната гробница в църквата „Йосиф Волоцкий“.

„Подобни събития са много важни, от една страна, за запазване на историческата памет сред населението на Русия, а от друга страна, за да покажем на другите страни, че опитите за фалшифициране на историята нямат шанс“, обобщи срещата Марк Биков, директор на АНО „Център за медийни стратегии“.

error: Съдържанието ни е авторско!