„Сражението на 15 (27) юни струваше скъпо на поверения ми отряд: 748 души убити и ранени излязоха от строя, от тях за сметка на първия ешелон, т.е. на Волинския и Минския пехотен полк, гвардейския отряд, планинската батарея и пластунските сотни се падат 636 души. Следователно, почти всеки седми човек е излязъл от строя. Въпреки доста упоритата съпротива на турците и техния точен и убийствен огън, нашите храбри войници самоотвержено се хвърлиха в щикова атака, отблъснаха турците от височините и ги завладяха. Те не обърнаха внимание на безизходното си положение в първите часове на преминаването, когато бяха посрещнати от десеторно превъзхождащия ги противник и виждаха, че да се разчита скоро на помощ е невъзможно. Нямаше къде и да се скрият и да отдъхнат. От всеки храст излитаха куршуми. . .“
Генерал М. И. Драгомиров
Историята на преминаването на Дунав в общи линии има две страни – стратегическа и тактическа. Първата е изпълнена блестящо. Руската армия понaся сравнително малко загуби, благодарение на строгото запазване на тайната на преминаването и умелите стратегически манeври. Турците бяха напълно измамени. Преминаването при Браила и Галац, предварителното подготвяне на мостовите съоръжения близо до Слатина, бомбардирането на Никопол и Русе, присъствието на главнокомандващия в Турно Мъгуреле – всичко това обърква не само турците, но и чуждите кореспонденти , които следят развитието на събитията. Само неколцина от тях случайно се оказват на мястото на преминаването. Всички останали отиват в в Турно Мъгуреле. Самият Керим паша бил толкова убеден, че русите ще преминат реката при Никопол, че по разказ на българи по време на оглеждане на Свищовската позиция на изказаното от някого предположение за възможността русите да преминат при Свищов той с насмешка посочил силната позиция и отговорил: „По-скоро косми ще поникнат на дланите ми, отколкото те да преминат на това място”. Не е известно дали на Керим са му поникнали косми на дланите, но русите преминават.
И така честта за стратегическата победа изцяло принадлежи на генералния щаб.
Изпълнението на втората, чисто тактическа задача, се пада на известния професор в академията и началник на 14-а пехотна дивизия генерал Михаил Иванович Драгомиров. . .
Преди тръгването на дивизията от Бея, където временно е разположена, ген. Драгомиров издава заповед, която се отличава с оригиналния си характер. Заповедта забранява да се стреля, докато не се премине десния бряг. Тази точка така точно е изпълнена, че дори нещастните войници, струпани в една от понтонните лодки и попаднали под страшен обстрел, за който може да се каже, че в упор са ги разстрелвали от стръмния бряг, макар че имат възможност да прогонят със стрелба неприятелите от брега, не дават нито един изстрел.
В заповедта се казва, че не трябва да има отстъпление. Преди боя генералът още веднъж напомня, че има само един път – или в Дунав, или отвъд Дунав. . .
Източник: М. Федоров, Русские ведомости, бр. 167, 5 (17) VII
В навечерието на Руско-турската война 1877-78 г. Османската империя разполага на река Дунав със сравнително силна флотилия – 2 големи броненосеца, 2 монитора, 9 канонерки, 9 артилерийски парахода, 5 военни транспорта, 16 военизирани лодки, 387 военизирани барки.
Остави коментар