На Шипка в редовете на българските опълченци се е сражавал българинът Иван Михайлович Панов, лекар във Вязниковский район, Владимирска област, Руска Империя.
Медицинската служба на Българското опълчение е започнала да се попълва с медицински кадри още преди началото на войната. На 20 ноември 1876 г. генерал Н. Столетов представил списъци с 11 лекари, които могат да работят в Българското опълчение. Генерал Столетов отдавал голямо значение на привличането на български лекари и предпочитал да кани лекари-емигранти, които са получили медицинско образование в Русия. В списъка, представен от ген. Столетов, сред 6 лекари е бил регистриран Иван Михайлович Панов, който завършил Медицинския факултет на Московския университет. «Государь император, в видах сохранения негласности цели назначения 6-ти врачей в болгарские дружины: …Вязниковского (Владимирской губернии) земского врача Панова… в 8 день текущего января, высочайше повелеть соизволил: назначить вышеозначенных врачей в Полевое военно – медицинское управление, без объявления о том в приказе по Военному ведомству, с тем, чтобы врачи эти состояли в распоряжении генерал-майора Столетова…»
Документите свидетелстват, че лекарят, българин по произход, Иван Панов честно и безкористно е изпълнявал своя дълг, помагайки на ранените българските опълченци. Така, в рапорта на подполковник Гуща от 28 юли 1877 г. се докладва: « На 19 юли тази година, след битката при Стара Загора, лекарят на 5-та дружина Иван Панов достави в зачисления ми превързочен пункт в град Казанлък 63 души по-ниски чинове ранени и болни, които се намираха във временната военна болница в Стара Загора. При множеството ранени и липсата на медицински персонал, лекарят Панов със своето усърдие допринесе много за бързата превръзка и на следващия ден, прекарвайки цяло денонощие в трудна заетост, трябваше да замине с ранените и болните в град Габрово.
За самоотвержената дейност и усърдие на лекаря Панов, при предоставената ми възможност смятам за мой дълг да докладвам на Ваше Превъзходителство»
Схема за лечебно-евакуационното осигуряване по време на отбранителните сражения на Шипченския проход на 9-15 август 1877 г.
За извършеното при Стара Загора лекарят от 23-та Казанлъшка дружина на Българското опълчение, Иван Михайлович Панов на 17 септември е награден с орден Свети Станислав 3-а степен с мечове и в същото време за защитата на Шипка е награден с орден Света Ана 3-а степен с мечове. За работата под Шейново, Панов беше представен от командира на 23-та дружина- майор Попов, за награждаване с орден Свети Владимир 4-та степен с мечове, а също « За участие във всички походи и акции на дружината и големия принос при организиране на военната болница в гр. Габрово при оттеглянето на предния отряд през юли 1877 г.» с орден Свети Станислав 2-ра степен с мечове.
Д-р Иван Панов е роден в Сливен 1834 г., учи в Котел при Сава Доброплодни, продължава образованието си в Одеса. След завършване на Военното училище става офицер в Руската армия. През 1862 г. взема участие в подготовката на Хаджиставревата буна. След разкриване на заговора е осъден на смърт, но по настояване на руските власти е освободен. През 1868 г. завършва медицина в Москва. По време на Руско-турската война 1877-1878 г. постъпва като лекар в Българското опълчение и участва в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. След Освобождението е военен лекар, директор на Военно – фелдшерското училище в София. По-късно е лекар във Видин. На път за видинския гарнизон, доктор Иван Панов минава през гр. Берковица, където председател на Окръжния съд е Иван Вазов. Двамата се познават и поетът му предлага да си купи евтино някой от чифлиците на напускащите България след войната турци. Доктор Иван Панов го послушал и така свързал живота си с Берковския край. На 11 май 1880 година той направил завещание в полза на Берковската гимназия. Завършва живота си като лекар през 1894 г. в Кишинев.
На учителския съвет на гимназията през 1920 година е взето решение „за вечни времена, докато съществува гимназията, да носи името на доктор Иван Панов“
Източници:
Презентация: Владимирцы в Русско-турецкой войне….
Презентацию подготовил отдел краеведческой библиографии, г. Владимир
http://infotourism.sliven.bg/gallery/books/vestninik_m.pdf?lang=bg-BG
www.24chasa.bg/Article/1993097
Остави коментар