За пръв път повече германци вярват на Русия, отколкото на САЩ, сочи проучване

Русия изпревари САЩ по нивото на доверие сред германците, сочи проучване на социологическата агенция Infratest Dimap, цитирано от германски и руски издания.

Това се случва за пръв път, откакто агенцията започна да измерва показателя през февруари 2007 г. Изследването сочи, че макар недоверието да е високо и към Москва, и към Вашингтон, жителите на Германия се отнасят с по-голяма предпазливост и скептицизъм към политиката на САЩ.

Проучването, проведено на цялата територия на Германия на 4 и 5 декември, показва, че от юни 2017 г. насам доверието към Русия е нараснало със 7 процентни пункта и достига 28%. Въпросът, на който са отговорили респондентите, е: „Явява ли се тази страна партньор на Германия, на който може да се има доверие?“ Това е най-високият показател по отношение на Русия от декември 2011 г. насам, когато нивото му беше 32%. Отговорилите с „Не“ са намалели в сравнение с лятото на 2017 г. от 74 на 67%.

Същевременно доверието към САЩ, макар да е нараснало (от 21 на 25 на сто), е с по-ниска стойност от това към Русия. Недоверието е спаднало с 3 процентни пункта – до 71%.

„Инфратест димап“, която прави проучванията за обществения оператор А Ер Де, свързва промяната в отношението към САЩ с избора на Доналд Тръмп за президент на страната. Ако през ноември 2016 г. делът на германците, считащи САЩ за партньор, който заслужава доверие, е бил 59 на сто, то към февруари, дни след встъпването на Тръмп в длъжност, този дял е спаднал до 22%.

Проучването, направено с представителна извадка от 1004 души, не променя тенденцията от последната година първите места като най-надеждни партньори да се заемат от Франция (93% доверие) и Великобритания (63%). Русия и САЩ са на трето и четвърто място.

От руска страна отношението към Германия далеч не е реципрочно, ако се съди по резултатите от друго проучване на „Левада център“ от края на май 2017 г., цитирано от РБК. Според него по-малко от 2% от респондентите назовават страната „близък съюзник и партньор“ (на противоположния полюс, като „най-добри приятели“, бяха Китай, Казахстан, Сирия, Индия, Армения и Куба). Тя е на трето място в списъка на държавите, към които те се отнасят враждебно, след САЩ и Украйна.

Източник: Дневник

error: Съдържанието ни е авторско!