„Няма такова нещо като бивш разузнавач“, казват руснаците и Владимир Путин, който работи за съветското разузнаване (КГБ) от 1975 до 1991 г., е доказателство за това. Трудно ще го видите да се хвали за кариерата си в КГБ, която включва и годините, прекарани в Дрезден (1985-1989) в резиденцията на службата в Германската демократична република (ГДР). Не се знае и почти нищо за операциите, в които участва, или пък за чуждестранните агенти, с които работи. Все пак обаче има малко информация и ние с радост ще я обобщим за вас.
„Доста рутинна работа“
Путин е доста млад агент (на 33 години), когато е назначен в Източна Германия от шефовете си в КГБ. По онова време той вече е женен за своята (вече бивша) съпруга Людмила и има едно дете – дъщеря му Мария (по-малката му дъщеря Екатерина е родена в Дрезден през 1986 г.). След като завършва обучението си в Академията за външно разузнаване в Москва, Путин, който говори безупречен немски, има избор. Може да изчака няколко години да бъде пратен в Западна Германия или пък да замине за Източна Германия незабавно. Избира втория вариант.
В книгата с интервюта „От първо лице“ Путин си спомня, че служителите на КГБ проявявали интерес към цялата информация, свързана със стратегическия им противник, под което се има предвид НАТО. Скромно нарича работата си „доста рутинна“ и изброява нещата, които прави: привличане на информатори, събиране на информация и изпращане на всички събрани данни в Москва.
През 2017 г. в интервю за руския държавен ТВ канал „Россия 24“ Путин казва, че цялата му работа в чуждестранното разузнаване била тясно свързана с нелегалното разузнаване. Като се има предвид, че самият Путин по онова време е законен служител на КГБ, това означава, че е общувал с нелегални жители и им е помагал да поддържат връзка с „центъра“.
Като президент на Русия Путин изглежда си спомня с топли чувства за годините в Германия и не забравя старите си колеги. Например през 2017 г. той лично посети и поздрави за 90-ия му рожден ден бившия си началник Лазар Моисеев, работил като представител на КГБ при Министерството на държавната сигурност на ГДР.
Пиене на бира и съседи от Щази
(Вече бившата) съпруга на Путин Людмила казва в интервю, че семейството им е било впечатлено от чистотата и организацията в Германия. Що се отнася до самия Путин, той признава, че докато бил в Германия, напълнял с 12 кг благодарение на германската бира, която пиел, за да се отпусне в края на онези тежки дни на работа за КГБ. След като се завръща в Русия, отново отслабва – вероятно защото руската бира през 1990-те г. не е чак толкова вкусна.
Според Людмила в Германия те често си организирали семейни вечери, на които канели колеги на Путин от работата, както и германци. Сред тях със сигурност имало и няколко агенти от Щази – тъй като СССР и ГДР били съюзници, служители от тайната полиция на Източна Германия живеели в съседство с Путинови.
Семейството не живеело луксозно, разказва Путин. Единственото нещо, за което успели да спестят пари, било кола, което било голяма работа за социалистическите страни по онова време. Людмила разкрива в интервю, че служителите на Щази като че ли изкарвали повече пари от колегите им от КГБ.
Путин и тълпата от разгневени германци
Положението на Щази обаче се променя през 1989 г., когато пада Берлинската стена и започва обединението на Германия. На 5 декември 1989 г. Путин вижда тълпа от разярени граждани, които нахлуват в местното поделение на Министерството на държавната сигурност, разположено на същата улица, като КГБ. Бъдещият президент на Русия осъзнава, че скоро тълпата ще нахлуе и в неговата служба. Путин се опитва да се свърже с КГБ в Москва, но никой не отговаря. Така че той на своя глава предприема решителен ход.
Както си спомня участникът в онези събития Зигфрид Данат, един руски офицер излиза от сградата и се приближава към затворените врати. Казва, че хората трябва да се отдръпнат от сградата, защото тя е съветска територия и се пази от въоръжени охранители, готови да стрелят, ако някой нахлуе. Данат твърди, че офицерът бил любезен и говорел немски добре. Думите му успокоили тълпата (никой не искал кръвопролития), така че оставили централата на КГБ на мира.
Путин (който е онзи офицер) няма много време да се радва на триумфа си. В продължение на няколко дни той и колегите му унищожават всички материали, свързани с дейността на КГБ в Източна Германия. Най-ценните документи са пратени в Москва, а всичко останало е изгорено. „Горихме денонощно“, казва Путин. „Изгорихме толкова много хартия, че печката се счупи“. Скоро след това Путин и семейството му напускат Дрезден. Мисията му е приключена, както и присъствието на КГБ в Германия.
Източник: Руски дневник
Остави коментар