На лов за „Сатана”

Поради ограниченото си сътрудничество с Русия, Украйна е заплашена от изтичане на ракетни технологии. След обаждането на президента на РФ Владимир Путин на американския президент Барак Обама, Джон Кери обърна самолета в друга посока, за да се срещне със Сергей Лавров в руското посолство в Париж. Срещата се състоя при затворени врати и продължи четири часа.

Какво би могло да предизвика такава остра реакция от американска страна? Едва ли е ставало дума само за стабилизация на обстановката в Украйна… Не е изключено, американският президент да е бил информиран за нарушението на режима за неразпространение на ракетни технологии от страна на Киев. А това е пряка заплаха за безопасността на САЩ.

Република Украйна получи в наследство от Съветския Съюз мощен военно-промишлен комплекс, включително за производство на ракетно-космически технологии. Държавното предприятие „Конструкторско бюро „Южное”” в Днепропетровск е крупен разработчик на междуконтинентални балистични ракети.

Конструираната там ракета РС-36М УТТХ, в кодировка на НАТО като SS-18 Satan („Сатана”) все още е в състава на стратегическите ракетни сили на Русия. Украински експерти осъществяват надзор, удължавайки живота на „Сатана” – най-мощната балистична ракета в света.

Нейното производство е прекратено отдавна, но конструкторската документация все още се намира в Конструкторското бюро „Южное”, заедно с документацията на още една междуконтинентална ракета – SS-24 (Scalpel), известна в Русия като РТ-23 УТТХ „Молодец”. Това е ракета от боен железопътен ракетен комплекс (БЖРК), като по договор със СНВ-2 тези комплекси бяха отстранени и унищожени.

Украинският Отбранително-промишлен комплекс (ОПК) е обвързан с руски поръчки, но на 29 март генералният директор на концерна „Укроборонпром” Юрий Терещенко обяви прекратяването на доставката на оръжие и военна техника за Русия. Украинският премиер-министър Арсений Яценюк заяви пред една от телевизиите, че се планира преоборудване на ОПК за сметка на сътрудничеството със Запада, а докато бъдат модернизирани предприятията, „ще се наложи да използваме чужди образци”.

Без руските поръчки Украинският Отбранително-промишлен комплекс е обречен на фалит и тогава ще се появят чужди купувачи, ако вече не са се появили. На първо място, Израел и Китай са силно заинтересовани от ракетните технологии.

Израел гледа през пръсти на антисемитезма на ултрадесните членове на временното киевско правителство и на активистите от „Десния сектор”. Болезнено реагирайки на неонацизма в Европа, ръководството в Израел не обърна внимание на убийствата на главата на еврейската организация равин Козна и известния музикант Ян Табачник, на палежите на Синагогата и на антисемитските надписи. Затова прие за лечение „героите на Майдана”. Очевидно, Израел проявява голям интерес към Украйна, и по-точно, към един реално съществуващ ресурс – ракетните технологии.

Пекин също се стреми да не развали отношенията си с Киев. Китай се въздържа от оценка за присъединяването на Крим към Русия, стремейки се да запази добрите си отношения с Украйна, независимо от това, кой е на власт. А това, че китайците не жалят средства за технологии, е известно в цял свят.

До какви последствия може да доведе фалитът на Украинския Отбранително-промишлен комплекс (ОПК)? Първо, до приватизация. Цял или на части той ще започне да се разпродава. Завод или Конструкторско бюро ще могат да бъдат купени заедно с архивите им. Второ, документите могат да бъдат продадени от самите сътрудници в предприятията. Трето, могат да бъдат подписани примамливи договори с водещи конструктори, да се изведат от страната и да се възстанови ключовата документация. И четвърто, киевското временно ръководство заради големия си дълг към Китай, може само да поднесе технологиите си на тепсия.

При такава перспектива, на Барак Обама не му е до Крим. Той вече не се стреми да върне полуострова на Украйна. Снабден, да кажем Пекин, със „Сатана” или БЖРК, би поставил под въпрос лидерството на САЩ.

error: Съдържанието ни е авторско!