Икономическите санкции на ЕС и САЩ срещу Русия са глупост, тъй като няма да постигнат целите си, а ще нанесат удар по самите тях. Това заяви бившият канцлер на ФРГ Хелмут Шмит, цитиран от в. „Цайт”. Според него е грешка и прекъсването на сътрудничеството с Москва в рамките на Г-8. „Сега тези срещи биха били особено полезни. Във всеки случай — по-полезни за мира, отколкото санкциите. Все пак, форматът Г-8 вече не е толкова важен, колкото Г-20, където Русия продължава да е пълноценен член”, смята Шмит.
Същевременно германският канцлер Ангела Меркел се изказа за решаване на кризата около Украйна по политически път без въвеждане на икономически санкции срещу Русия. След срещата си с президента на Южна Корея Пак Гън-хе тя заяви, че западните страни не са достигнали етапа, който предполага налагането на икономически санкции срещу Москва. „И аз се надявам, че това може да бъде избегнато”, каза Меркел и добави, че тя действа за деескалация на напрежението около украинската криза. Германски експерти и бизнесмени смятат, че икономически санкции срещу Русия биха имали много негативно влияние върху икономиката на Германия.
Освен това Берлин разкритикува коментарите на бившия премиер на Украйна Юлия Тимошенко, която каза, че е готова да грабне автомата и да разстреля руснаците в Украйна, заедно с Владимир Путин. „Има граници в говоренето и мисленето, които не бива да бъдат прекрачвани”, каза правителственият говорител Щефен Зайберт и уточни, че представите за насилие са далеч извън тези граници. Той посъветва Тимошенко да си държи езика зад зъбите.
Тези изказвания, направени след срещата на Обама с лидерите наЕС в Брюксел, показват напразните надежди на Барак Обама да обедини около себе си Европа, за да накаже Русия. Увиснаха във въздуха думите на съветничката му по националната сигурност Сюзън Райс, че обиколката на президента в Европа щяла да покаже изолацията на Русия.
„За целия свят ще стане очевидно, че Русия е все повече и повече изолирана на международната сцена и че международната общност, начело със САЩ, подкрепя украинците и тяхното правителство и твърдо възнамерява да накара Русия да плати висока цена”. За голямо неудоволствие на Белия дом това не само не се случи, но стана тъкмо обратното — в изолация се оказаха САЩ.
Китай, Индия, Бразилия и ЮАР осъдиха санкциите като инструмент за разрешаването на украинската криза. По време на срещата за ядрена сигурност в Хага министрите на външните работи на страните отБРИКС излезнаха със специална декларация, осъждаща политиката на санкции, като я нарекоха противоречаща на принципите и Устава наООН.
В официален коментар китайската агенция „Синхуа” пише, че „от Косово до Южна Осетия и от Коморските острови до Крим западните страни прилагат двойни стандарти в международните отношения, съобразявайки се със собствените си интереси. Западът оценява по различен начин обявяването на независимост. Когато има изгода го провъзгласява за акт на „национално самоопределение”, а когато няма — за „сепаратистки действия”. Подобно отношение напомня за диагнозата „раздвоение на личността” и тогава е трудно да се спечели доверието на международната общност”.
„Смятаме руския пазар за стратегически и не виждам причини да опитваме да решаваме политически проблеми посредством икономически санкции, които ще са в ущърб и на двете страни”, заяви тези дни и словашкият премиер Роберт Фицо. Унгарският външен министър Янош Мартони предупреди, че подобни санкции ще разпалят „дълга икономическа война” с тежки последици за страната му. Чешкият премиер Бохуслав Соботка каза, че икономически санкции не са необходими, защото те ще ударят заетостта в страната му и до 50 000 души ще загубят работа заради ангажираността им в износа към Русия.
Санкциите срещу Русия са опит на западни политици да се оправдаят пред общественото мнение и да прехвърлят на Русия отговорността за собствените си провали. Светът не е шахматна дъска, в него живеят реални хора със свободна воля, а не пешки и кралици, местени по шахматната дъска от нечия ръка”, заяви пред руската Дума нейният председател Сергей Наришкин.
Остави коментар