Сергей, програмист, споделя как се отбелязва в наши дни празника:
– Преди около две години, някъде към средата на деня на 23 февруари, в офиса влязоха две млади дами в миниатюрни престилки. С ресторантска количка те раздадоха на мъжете гречка (елда) с месо. Също както на полева кухня. Всички наши момичета се преоблякоха като медицински сестри, такива, като в списание MAXIM, и ни направиха медицински прегледи, да проверят, годни ли сме за военна служба. Много умилително слагаха термометрите, преслушваха ни със слушалките, а при проверката на зрението трябваше да се различи снимката на разсъблечен модел от тази на еленовъд. След това всичките мъже ни качиха на автобус и ни пратиха „на война“, да играем пейнтбол. Между другото, на 8 март и ние не им останахме длъжни. Поставихме на входа як мъжага с брадва, облечен като касапин. Той проверяваше дали полите на дамите са достатъчно къси. На всичките им подарихме букети с цветя, наехме им автобус и ги пратихме на SPA.Александър, мениджър по продажбите:
– Миналата година всички дами в нашата фирма дойдоха на работа на високи токчета, с къси поли, моряшки фланелки и с ярко-червено червило по устните. Нашите момичета всичките са много хубави, като от кастинг, така че неработното настроение ни обзе още от сутринта. Вечерта на фирмено събиране всички ни очакваше феерично парти. Някакво неимоверно количество бира, всякакви мъжки мезета от рода на кренвирши, чипсове, крекери и пица. По време на поздравлението ние се разделихме на две части по полов признак и момичетата връчиха на всеки от нас наистина евтин крем за бръснене, нещо като стереотипна шега. А след това ни подариха „джага“, една за всички ни. Почти никой не занесе крема си до вкъщи, тубичките се търкаляха из офиса през цялата година. Ние бяхме по-зле организирани за 8 март. Нямаше никакви преобличания, просто подарихме на всяка дама цветя и направихме „поляна“ от шампанско в офиса.Абсолютното болшинство от мъжкото население на страната дори не се досеща за съществуването на Международния ден на мъжа, който се отбелязва на 19 ноември: в съвременна Русия мястото на този празник е твърдо заето от Деня на защитника на Отечеството, който, както негласно е прието, трябва да се празнува от всеки мъж, независимо от това, налагало ли му се е в действителност да защитава своята Родина.
Впрочем официалните чествания на 23 февруари традиционно са издържани във военен стил. На този ден в много градове в страната се провеждат тържествени шествия, фестивали и концерти, а в чест на празника в Москва се провежда празничен салют.
Както и на 8 март, на 23 февруари в Русия е прието „виновниците за празника“ да получават подаръци. Но независимо от това, че съгласно допитванията болшинството от мъжете биха желали на този ден да получат нещо творческо или полезно от типа на оригинални комплекти ароматизатори за кола, най-популярните подаръци всяка година си остават чорапите и козметиката за баня и бръснене. Поради тази причина неофициалният празник на всички мъже си има и неофициално име: „Общоруски ден на пяната за бръснене“. Дори в последно време някои мъже започнаха да организират „протестни акции“: в навечерието на празника те сами си купуват козметика за бръснене, опитвайки се по този начин да накарат жените си да измислят нещо по-оригинално.
Източник: Руски дневник
Остави коментар