Администрацията на настоящия президент на САЩ Барак Обама през януари тази година е изпратила тайно в Иран самолет с огромна сума пари в различни валути на стойност от близо 400 млн. долара, съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на американски и европейски източници.
Според тях това може да е свързано с освобождаването през януари на четирима американски граждани, задържани в Иран.
Изданието посочва, че дървените палета, върху които са били подредени пачките евро, швейцарски франкове и друга валута, са били натоварени в транспортен самолет без каквито и да било опознавателни знаци. Парите били предоставени от швейцарски и холандски банки.
Съобщава се още, че плащането на Иран е било извършено в чуждестранна валута, тъй като всякакви финансови операции в долари между Вашингтон и Техеран са забранени.
По-рано ирански медии съобщиха, че представители на министерството на отбраната, са споделели, че „възприемат получената огромна сума пари като откуп за освобождаването на четирима американски граждани“. В същото време, по информация на изданието, американските чиновници не са съгласни с това твърдение и изключват всякаква връзка между платената на Техеран сума и освобождаването на затворниците.
Официалната версия се заключава в това, че изпратените пари били първата част от сумата на стойност 1,7 млрд. долара, които Вашингтон се задължи да изплати на Техеран за уреждане на спора по сделката на така и недоставеното в Иран американско оръжие.
Това споразумение беше сключено малко преди ислямската революция в Иран през 1979 година и споровете, свързани с него, продължиха десетилетия.
През януари тази година Иран освободи четирима американски затворници – журналиста Джейсън Резаян, проповедника Саед Абедини, военния Амир Хекмати и Носратол Хосрауи и съобщи за освобождаването на задържания в Техеран преди няколко месеца американски студент.
В отговор Вашингтон пусна на свобода седем иранци, шестима от които са с двойно гражданство. Освен това Вашингтон оттегли запитвания към Интерпол и сне обвиненията към 14 иранци, исканията за чиято екстрадиция се смятат за малко вероятни.
Остави коментар