Според учените от Руската академия на науките (РАН) все още не е ясно още колко километра ще измине марсоходът на NASA с руско оборудване на борда в търсене на следи от живот на „Червената планета”.
Последните космически изследвания сочат, че естествената среда на Марс е благоприятна за зараждането на примитивен живот. По думите на доктора на физико-математическите науки, ръководител на отдела по ядрена планетология към Института за космически изследвания на РАН Игор Митрофанов, на Марс е имало среда подобна на ранната Земя.
„Нашият апарат „DAN” е монтиран в американския марсоход „Кюриосити”, който сега изследва дъното на кратера Гейл. Според учените, по-рано този кратер е бил марсианско езеро. В търсене на органични вещества марсоходът е изминал 11 км., но засега не е открил никакви признаци на живот”, поясни Митрофанов.
„Всички проекти в областта на междупланетната космонавтика са достатъчно рисковани и никой не би се наел да дава точни прогнози. Гаранционният срок например на нашия апарат DAN с активен неутронен генератор, който сканира на дълбочина 1 метър повърхността на Марс, вече е изтекъл три пъти. Въпреки това, уредът продължава активно да работи”, уточни Митрофанов.
Той отбеляза, че изследванията на Марс с помощта на руски апарати се провеждат от 2001 година. Уредът HEND например, разработен от руски учени, вече 14 години работи на борда на космическия апарат на NASA „Марс Одисей” и изследва неутронната радиация на „Червената планета”.
„Въз основа на получените данни ние стигнахме до извода, че непосредствено под повърхността на Марс се намират количества воден лед. Фактически преобърнахме старите представи за Марс, като за студена и суха планета. С природните си свойства „Червената планета” по-скоро напомня вечната замръзналост в Якутия”, поясни руският учен.
По думите му, преди три милиарда години на младата планета Марс е имало реки, езера и атмосферата е била доста плътна. По същото време на подобната на Марс млада планета Земя се зародил живот. „Ето защо основната ни задача е да отговорим на въпроса дали е имало живот на ранния Марс? Ако отговорът е „не”, тогава защо? Ако е „да”, тогава какво се е случило с живота на „Червената планета”? Защо той не се е съхранил до наши дни?”, казва доктор Митрофанов.
Източник: Русия Днес.
Остави коментар