Американците не искат да се поучат от грешките си и се намесват в международните конфликти без да си представят последствията. Това мнение бе изразено от бившия държавен секретар и бивш съветник по националната сигурност на САЩ Хенри Кисинджър пред американското издание National Interest.
Кисинджър открито заявява своята позиция и се изказва критично за някои аспекти на американската външна политика, които счита за недалновидна.
„Проблемът на военните конфликти, в които участва Америка след Втората световна война, е неумението да се съотнесе стратегията към вътрешните възможности на страната. Пет войни, в които сме участвали след Втората световна война, започнаха с голям ентусиазъм. Но ястребите не се задържаха на върха. В края на краищата, те се оказаха в малцинство. Ние не трябва да се намесваме в международните конфликти, ако от самото начало не можем да предвидим какво ще се случи накрая и ако не искаме да предприемем действия, които ще доведат до желаната развръзка“, отбелязва той.
Що се отнася до първопричините за американската недалновидност, тя, според Кисинджър, се корени в неспособността да се поучават от грешките си и неразбиране на контекста на случващото се.
„Ние отказваме да се поучим от грешките си. По същество решенията се взимат от хора, които не познават историята. Сега в училищата не преподават историята като поредица от взаимосвързани събития. Те учат отделните теми извън контекста“, смята той.
Бившият държавен секретар коментира и събитията в Украйна. Той отбелязва, че украинската криза се превръща в трагедия.
„Когато четеш, че на страната на Украйна се сражават мюсюлмански отряди, разбираш, че чувството за мярка е било загубено.“ „Ако ние се отнасяме към Русия като към велика държава, ние трябва на ранни стадии да определим дали можем да примирим нейните интереси към нашите“, обобщава Кисинджър.
Остави коментар