15-те най-добри безплатни места в Санкт Петербург, които трябва да се посетят

В този пътеводител за Санкт Петербург „Руски дневник“ споделя съвети от местните жители къде в града на Нева може безплатно да пийнете най-доброто кафе и да се полюбувате на съкровища на световното изкуство и кинематографски шедьоври.

Музеи

Бюджетните туристи трябва да планират посещение на най-известния и любим на пътешествениците музей в Санкт Петербург – Ермитажа, в началото или в края на месеца: именно през този период не само тук, но и в повечето музеи в града няма такса за вход. Всеки първи четвъртък от месеца можете да влезете в Ермитажа напълно безплатно, но се подгответе музеят да е препълнен с любители на изкуството и да се борите за правото да се насладите на неговите шедьоври.

Всеки трети четвъртък от месеца вълнуващата Кунсткамера е готова да приеме всеки, който иска да види колекцията от анатомични рядкости и аномалии. Независимо че „уродите“ в Кунсткамерата са се превърнали във визитка на музея, струва си да обърнете внимание и на огромната му колекция от етнографски снимки, предмети от бита и творчество на различни народи по света.

Държавният музей на история на религията не събира такса за вход всеки първи понеделник от месеца – ако дойдете, ще разберете много нови неща за религиите и обредите в Древен Египет, Япония, Индия и Китай.

Виждали ли сте някога пълзящи риби, тичащи птици и летящи зверове? Ако не сте, то всеки последен четвъртък от месеца в Зоологическия музей можете безплатно да поправите този досаден пропуск. Освен това тук можете да разберете защо са изчезнали мамутите, а някои роднини на динозаврите необезпокоявано си живеят и до днес; как се маскират змиите, мангустите и леопардите; и как обитателите на Марианската падина са успели да се адаптират към екстремните условия на вечен мрак и студ.

Ако вместо зоология се интересуват повече от легендите и тайните на миналото и мисълта къде се намира Свещеният граал не ви дава мира, то във всеки ден от седмицата сте добре дошли в Петропавловската крепост, в чиито стени според преданието е вкопана чаша с кръвта на Христос. Тук, по стените на Петропавловския събор, можете да видите символите на Ордена на тамплиерите, а в бастионите и укрепленията и до днес се намират забравени подземни тунели. Не можем да не отбележим и изключително любопитното разположение на кулите и стените на крепостта – те образуват пентаграм, който се смята за мощен защитен знак.

Кино

В Санкт Петербург редовно се провеждат безплатни кинопрожекции както на руски, така и на много чужди езици. Тук можете да гледате шедьоври на германския експресионизъм като „Кабинетът на доктор Калигари“, „Голем“ и „Павилионът на восъчните фигури“; да се полюбувате на образи от класиците на италианския неореализъм Лукино Висконти, Виторио де Сика и Джузепе де Сантиса; и да се запознаете с творчеството на съвременни руски кинорежисьори като Сергей Лобан и Василий Сигарев.

Безплатни киновечери често се организират и в много библиотеки в града. Например, в библиотеката „В.В. Маяковски“, в „Н.А. Некрасов“ и в „Адмиралтейская“ се провеждат прожекции, а след тях и обсъждания на кинолентите.

А за онези, които копнеят по буйния XX в. с неговото нямо кино, киносалонът The Cinema редовно прожектира шедьоври от началото на века под акомпанимент на истински пианист.

Кафе

Освен с разкошната си архитектура и особена атмосфера, Санкт Петербург радва пътешествениците и с такива приятни неща като възможността да се насладят безплатно на чаша отлично кафе. Напоследък тук популярност набира концепцията „висящо кафе“: клиентът плаща една напитка за себе си и още една чаша, която оставя като приятна изненада за следващия посетител в нужда.

Можете да се възползвате или пък да проявите тази благотворителност в кафе „Клумба“ на Невски проспект, в арт кафе-клуб „Книги и кофе“ (Книги и кафе) на ул. „Гагаринская“ и в кафенето „Большая медведица“ (Голямата мечка) на площад Стачек. В „Книги и кофе“ можете да обмените стари батерии и акумулатори срещу бисквитка за 5 батерии, чаша кафе за 10 батерии или пък билет за безплатно посещение на някое от организираните тук мероприятия за 20 батерии.

Ако нямате под ръка използвани батерии и никой не ви е оставил „висящо кафе“, то в Rossi’s bar „Типография“ на ул. „Мир“ можете да предадете някоя прочетена книга срещу чаша отлично прясно кафе. Не бива да забравяте и за различните „антикафета“, като например „Циферблат“, където можете да консумирате неограничено количество чай, кафе, какао и различни закуски, като заплатите само за времето, прекарано в заведението.

 

error: Съдържанието ни е авторско!