Русия и Китай предприемат стъпки към разширяване на интеграцията между двете страни и намаляване зависимостта им от западния финансов модел. Това засилва една нова тенденция, която става необратима. Двустранните проекти в тази насока, целящи откъсване от доларовата система, привличат вниманието на европейските инвеститори.
Китай предложи не само създаването на Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции (AIIB), но и основаването на Банка за развитие на БРИКС и фонд от 40 млрд. долара, който да финансира инфраструктурата на т.нар. Път на коприната, улесняващ по-тясното сътрудничество със съседите от Централна Азия. Новият Път на коприната демонстрира стремеж на Пекин към Европа и въобще към разширяване влиянието на страната извън нейните граници. Тъкмо от товаСАЩ най-много се боят, коментират експертите на vestifinance.ru.
Интеграцията и унификацията в Евразия с помощта и на високоскоростна жп линия е вече неизбежна перспектива и е въпрос само на време. Подобно развитие към широка интеграция е привлекателен и изгоден процес, който печели все повече поддръжници, а това още повече тревожи Вашингтон. Достатъчно красноречив е фактът, че въпреки настояването на САЩ, европейските страни, включително най-близкият американски съюзник Великобритания, обявиха присъединяването си към AIIB. След тях не издържа на изкушението и МВФ.
Евросъюзът вече е най-големият партньор на Китай и затова перспективата за възникване на китайско-европейски фонд, финансиращ инфраструктурни и енергийни проекти, е напълно реална. Трябва да се отбележи, че изграждането на новия Път на коприната е невъзможно без Русия. Ключов момент в проекта е модернизацията на Транссибирската магистрала, в която Пекин и Москва ще вложат 280 млрд. долара, превръщайки я във високоскоростна. Така за търговията ще бъде открит широк път от Лисабон до Владивосток. Успоредно с това Китай засилва взаимодействието с Югоизточна Азия по море.
Всички тези факти говорят за окончателната готовност на Пекин да се превърне в глобален износител на капитали. След няколко месеца ще започне да действа Международната платежна система на Китай (CIPS), необходима на юана, за да се превърне в световна валута за всички видове финансови операции. Ако засега действащите за целта институции са недостатъчни, Банката за развитие на БРИКС ще може да конкурира Световната банка. Повечето азиатски страни със сигурност ще се присъединят към амбициозния проект на Китай. Въпреки дългогодишната съпротива на отделни чиновници и политици, Европа също няма да може да устои.
В действителност стратегическото партньорство между Русия и Китай положи основите на широка международна интеграция в новите икономически условия. Впрочем, предстои присъединяването на Иран и Пакистан към Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). Тесните отношения на Китай и древна Персия имат двехилядна история, а сега на тях се гледа като на въпрос на националната сигурност. Тук обаче не става дума за оръжие. За Пекин Пакистан е важен морски възел в Индийския океан, който предполага възможност за доставка на енергоносители, от които Китай така много се нуждае.
Кръстосването на интересите на Югозападна и Южна Азия е принципиално стратегическо партньорство в рамките на новия Път на коприната, който отваря направлението към Персийския залив. А това означава, че перспективата за сътрудничество със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирати е също добър стимул.
САЩ напоследък също предлагат варианти за свободна търговия в обширния азиатски регион, но не могат да спечелят обществено доверие главно заради непрекъснатата експанзия на
НАТО. Азиатските страни нямат желание да поставят под заплаха своя суверенитет. Освен това пред всички е примерът на МВФ, който показва, че чрез него Америка може дълго и успешно да блокира всяко решение, което не й е изгодно.
Постоянното засилване на партньорството на Русия и Китай, развитието на ШОС и БРИКС, разширяването на Европейския съюз говорят за дълбоките промени в геополитическата и икономическа структура на планетата. В близко бъдеще ще стане ясно как ще се развива тя и с голяма вероятност новият Път на коприната ще стане първото стъпало към реализирането на евроазиатската мечта, където няма да има място за долара.
Източник: в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар