Военните аташета научиха резултатите от внезапната проверка на съединенията и частите на руските Въоръжени сили…
В края на миналата седмица на брифинг в Националния център за управление на отбраната на държавата началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на Въоръжените сили на Руската федерация генерал-лейтенант Андрей Картаполов разказа подробно пред военните аташета, акредитирани в Москва, за мероприятията по бойна подготовка, провеждани по време на внезапната проверка.
По указание на президента на Русия в периода от 16 до 21 март тази година беше извършена внезапна проверка на бойната готовност на съединенията от всички военни окръзи, на Северния флот, на воински части от Въздушно-десантните войски, на командванията на Далечната и на Военнотранспортната авиация.
В резултат на проведените мероприятия бяха оценени реалните възможности на силите на Северния флот за гарантиране сигурността на руската част на Арктика, на отделни съединения от Западния, Южния, Централния и Източния военен окръг и на родове войски за изпълнение на поставените пред тях задачи.
В рамките на проверката бяха тренирани въпроси за прехвърляне на войски на значителни разстояния, защита на държавната граница по суша, въздух и море, разгръщане на системата за всестранно осигуряване на междувидовата групировка войски, поражения на групировки военноморски сили на условен противник и борба с негови диверсионно-разузнавателни групи.
Управлението на действията се осъществяваше от дежурните смени на Националния център за отбрана на Руската федерация.
Внезапната проверка се осъществи планово в три етапа с продължителност две денонощия всеки.
По време на първия етап органите за военно управление, съединенията и воинските части на Северния флот, видовете и родовете войски проведоха комплекс от мероприятия за привеждане в пълна бойна готовност. Корабите от Северния флот излязоха в указаните райони в Норвежко и Баренцово море, където изпълниха задачи за откриване на чужди подводници, търсене и обезвреждане на морски мини, както и оказване помощ на граждански плавателни съдове, оказали се в зоната на бойните действия.
Самолетите на Военнотранспортната авиация изпълниха прехвърляне на парашутно-десантни подразделения на Въздушно-десантните войски на Колския полуостров и островите Земя на Франц Йосиф и Нова земя.
Всички подразделения бяха осигурени с необходимите материално-технически средства. С тях бяха проведени контролни занятия по тактическа, огнева и специална подготовка.
На 18 март с началото на втория етап морските, наземните и въздушните сили на Северния флот пристъпиха към оперативно разгръщане и формиране на групировки от разнородни сили.
С цел адекватно реагиране на промените в обстановката на други направления към проверката бяха привлечени Балтийският и Черноморският флот, съединенията и воинските части на Южния, Централния и Източния военен окръг.
Вдигнатите по тревога подразделения проведоха необходимите мероприятия и организирано излязоха в указаните райони в установените срокове.
В акваториите на Черно и Балтийско море корабните ударни, противолодъчни и минно-трални групи отработиха задачи за отразяване на авиационни удари на условния противник, както и търсене и обезвреждане на мини.
Самолетите от морската авиация на Черноморския флот нанесоха удари по въздушен и морски противник в югозападната част на Черно море и условно унищожиха безпилотен авиационен комплекс от типа „Глобал Хок”.
С батальонните тактически групи на 7-а и 76-а десантно-щурмови дивизии и на 31– а десантно-щурмова бригада бяха проведени тактически учения и контролно-проверовъчни занятия по предметите от бойната подготовка.
Парашутно-десантната рота десантира на един от арктическите полигони и унищожи незаконни въоръжени формирования.
Отделната инженерна бригада на Южния военен окръг отработи въпроси на товарене на жп транспорт, превозване и подготовка за прехвърляне на понтонен мост през проливите.
Третият етап на проверката се характеризира с повишена интензивност на практическите действия на войските за водене на различни видове боеве в условия, максимално приближени до реалните.
Най-мащабните задачи се изпълняваха в акваториите на Норвежко и Баренцово море, както и на три арктически полигона.
В акваторията на Баренцово море корабна ударна крупа унищожи десантен отряд на условен противник, изпълни комплекс от мероприятия за отразяване на масиран ракетен авиационен удар. Остатъци от групировката на противника бяха условно унищожени от авиацията и с брегови ракетни комплекси „Редут”.
На арктическите полигони батальонните тактически групи на отделните мотострелкови бригади изпълниха учебно-бойни задачи за унищожаване на средствата за въздушно нападение на условния противник и въпроси за неутрализиране на пробив на диверсионно-разузнавателни групи през държавната граница на Руската федерация.
Една от мотострелковите бригади на Централния военен окръг беше приведена в бойна готовност и превозена с железопътен транспорт на полигон. С подразделенията на бригадата бяха проведени занятия по плана за бойната подготовка.
Батальонната тактическа група на Самарската бригада беше изведена на своя полигон и отработи упражнения за контролни стрелби и водене на бойни машини.
Привлечените съединения и воински части от Източния военен окръг бяха изведени на полигона в Сахалин, където проведоха тактико-строеви занятия.
Проверката завърши на 21 март. В 15 часа московско време на войските бяха дадени указания за завръщане в пунктовете на постоянната си дислокация.
С постепенното нарастване на броя на личния състав в проверовъчните мероприятия бяха задействани до 80 хил. военнослужещи, около 12 хил. единици военна техника, 65 бойни кораба и 15 подводници, над 220 бойни самолета и вертолета.
Мероприятията в рамките на внезапната проверка показаха високата готовност на силите на Северния флот да гарантира военната сигурност на Русия в Арктика, а съединенията и воинските части от военните окръзи и родовете войски — че са в състояние да изпълнят задачите в съответствие със променящата се обстановка./в. Русия днес
Остави коментар