Експерт: Очертава се жестока битка за руски туристи

Ще има сериозен спад на руските туристи, които тази година ще почиват у нас – за това алармират отдавна от бранша, очаква го и Министерството на туризма, макар и в по-малки размери. Сред причините са обезценяването на руската рубла и санкциите на Европейския съюз срещу Москва. Колко ожесточена е битката за руския турист и има ли изход от ситуацията – с тези въпроси потърси Веселина Йорданова от изд. Dnes.bg председателя на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
-Записванията на руски туристи са спаднали сериозно – това чуваме напоследък. Колко тревожна е ситуацията?
Ще имаме спад от 160 хил. руснаци през 2015 година. Общият брой руснаци, които ще влязат на територията на страната, ще бъде над 450 хил., тъй като имаме апартаменти „втори дом“.

-Кои са причините за този спад?
-От една страна значителният срив на руската рубла с близо 50%, а от друга страна скокът на долара в последните няколко седмици оскъпяват изключително много пътуванията на руски граждани в чужбина. Очаква се те да спаднат с близо 50% или от 17.6 млн. руснаци, колкото са пътували миналата година, да пътуват под 10 млн.
Това доведе до изключително голяма активност на пазарите, които работят с Русия – главно Турция, Тайланд, Египет, Кипър, Гърция и други, които активизираха усилията си, като направиха ралични отстъпки. В Турция визите отпаднаха от няколко години, в Египет намалиха таксата за виза и тя се получава на границата, в Кипър също се получава на границата, независимо, че е страна-член на ЕС и нашето чиновничество твърди, че това не може да се случва. Турците дават доплащания за чартърните полети в размер на 6 хил. долара.
Битката за тези 10 млн. руснаци, които ще излязат тази година от Русия, е огромна. В същото време програмите на територията на самата Русия са за посещение на различни руски дестинации, като акцентът се слага върху Крим – от 400 хил. руснаци миналата година, които са били там, искат тази година числото да достигне до 4 млн.
Капацитетът на Крим е за обслужване на около 6 млн. туристи, насочват ги още към олимпийското селище в Сочи, към редица туристически атракции ня територията на Русия – Байкал, Камчатка, дори изкараха на преден план остров Сахалин, като обясниха, че той е руски остров и е много красив. С една дума наблюдаваме политика на централното правителство в Москва, която е свързана със задържане на руските туристи в Русия.

-В тази кампания за руския пазар къде е България?
България, независимо от конкуренцията на Гърция, Турция, Тайланд, Кипър, Египет, Китай, остава изключително изгодна нискобюджетна туристическа дестинация. Еврото пада и ще продължи да пада до края на годината – такава е политиката на Европейската централна банка, което означава, че българският туристически продукт в евро ще продължава да бъде по-евтин и неговата цена ще намалява.
От факта, че една част от руснаците ползват втори дом, цената на услугата ще бъде свързана повече със закупуването на самолетния билет, а у нас ще почиват доста евтино.

-Какви мерки ще спасят летния сезон?
Тези 160 хил. ще бъдат отлив в хотелската част. Необходими са мерки не толкова за активизиране на усилията на руския пазар, които не могат да постигнат дори мощни страни като Турция, Египет, Тайланд, които също ще имат значителен спад, независимо от мерките, които вземат. Цената на пътуването на руски турист беше от порядъка на 30 хил. рубли в минали години. Сега това е невъзможно.

-Какво могат да направят нашите хотелиери тогава в тази ситуация?
Да се активизират на вътрешния пазар. Поради тази причина се предложи незабавното въвеждане на ваучери за почивка на българския пазар, както се ползват в Румъния, Франция, Унгария. Трябва много бързо Министерството на туризма да акцентира върху регистъра на туристическите атракции публична собственост, за да може туризмът да получи регламентирана държавна помощ.

-Очаквате ли да има ръст на туристи от други пазари?
Спадът на еврото спрямо английската лира доведе до това, че имаме около 1200 записвания отсега от туристи – скиори от Англия и Ирландия, които са били на почивка у нас януари-февруари. Трябва да сме активни там, където се явяваме евтина дестинация – в Англия с 40%, за пътуванията на Турция към България с близо 30% само на база на курсовите разлики с еврото. Гърция отчете сериозен ръст миналата година, стимулирайки влизането на турски граждани със зелен паспорт, които имат закупени ваучери за туристически услуги. Трябва да активизираме други пазари, които да компенсират частично незаобиколимата загуба от руския пазар.
-Загубата на 160 хил. руснаци в какви приходи ще се изрази и ако не успеем да я компенсираме, какво означава това за бранша?
В абсолютни числа загубата ще бъде около 160 млн. евро, но тя се мултиплицира на база на това, че всички тези туристи правят редица други покупки на допълнителни услуги, така че като цяло икономиката ще загуби. Затова са необходими незабавни мерки за компенсация.

-Замразява ли се пазарът на „втори дом“, след като видяхме инвазия от руснаци в минали години?
И дума не става за това, трябва за известно време да забравим за тези покупки заради срива на рублата и скока на долара. Както каза г-н Путин – финасовата криза ще вземе близо 2 години, така че близо две години не трябва да очакваме някакво съживяване от страна на руския пазар.

-А да очакваме, че руснаците ще си продадат имотите в България?
Може би, но на кого? Ние компрометирахме нашите продажби на недвижими имоти на английския пазар, който сега е много силен. Калната инфраструктура, липсата на канализация и правила, редица отрицателни публикации в пресата във Великобритания, разочароваха. Много е трудно да върнем англичаните обратно.

 

error: Съдържанието ни е авторско!