На рассвете тает мгла.
Это Сергиев Посад –
Голуби… Колокола…
Православия фасад.
К. Ваншенкин
Главният „туристически магнит” на Подмосковието, единственият от градовете в региона, включен в «Золотое кольцо» на Русия, израснал около дървената църквичка в чест на Света Троица на хълма Маковец, където през 14 век е основал монашеска обител Сергий Радонежски.
1337 се смята за годината на основаване на града. В Свети-Троицката Сергиева Лавра се пазят иконите на великите иконописци Андрей Рубльов и Даниил Чорни.
Съгласно легендата в нея е идвал за благословия преди Куликовската битка московският княз Дмитрий Донской, В нея днес се намира Московската духовна академия.
Свети-Троицката Сергиева Лавра влиза в списъка за световно наследство на ЮНЕСКО.
Най-старата постройка на Лаврата е белокаменният Троицки събор, издигнат над гроба на преподобния Сергий Радонежски през 1422 -1423 година.
Съгласно архивите на манастира, от 1575 година световно известната икона на Андрей Рубльов „Троица”, нарисувана в памет на великия Светия и чудотворец, заемала главното място в иконостаса на Троицкия храм – вдясно от царските врата.
Успенският събор на Лаврата (1585 год), с яркосини куполи със златни звезди, е изграден по заповед на Иван Грозни, по образец на Успенския събор на Московския Кремъл.
Камбанарията на Лаврата е най-високата в Русия – 88 метра.
В Сергиево-Посадския историко-художествен музей «Конный двор» се пази най-голямото и уникално в Русия събрание на древноруското изкуство от 14-19 век.
Остави коментар