9-то издание на фестивала „Изкуството на барока” с участие на музиканти от 14 страни

На 18 октомври започна 9-то издание на фестивала „Изкуството на барока” с осем концертни вечери, в които участие ще вземат музиканти от 14 страни, изпълнявайки оригинални творби на Бах, Хендел, Моцарт, Й.Х.Роман, Шуман, Телеман, съобщава БГНЕС.

Фестивалът ще бъде съпътстван от концерти за деца и образователни прояви. Програмата е съставена от фин подбор на великолепни инструментални творби, камерни концерти, премиерни изпълнения и неоспорими творби-фаворити на публиката от три столетия, които ще бъдат основно в аулата на СУ ”Св.Климент Охридски”, залата на БАН,Руския културно-информационен център, зала „Св.София” на пл. Княз Александър I №1 и др.

По време на концертните прояви ще прозвучат емблематичнaта ре минорна Шакона за цигулка и ре минорна сюита за виолончело от Бах, както и откъси от „Изкуството на фугата“. Произведенията се изпълняват на инструменти от епохата и проследяват еволюцията на соловия репертоар през 17 и 18 век с творчеството на болонския виртуоз Д. Габриели, дрезденския цигулар Йохан Пол Вестхоф, с дуа от Торели и Джамбатиста Чири – виолончелист, прочул се в Лондон в средата на 18 век.

Фестивалът “Изкуството на барока” е част от Календара на културните събития на Столична община за 2015 г.

Първият концерт на 18 октомври в аулата на СУ ”Св.Климент Охридски” от 19 ч. е наречен „Вдъхновени от Италия”, в изпълнение на Бароковия оркестър на ЕС с диригент Ларс Улрик Мортенсен и концертмайстор Зефира Вълова, вдъхновител, организатор и един от изпълнителите в част от програмата.

„Нормално, че има все повече хора, които разбират за богатствата, които музиката от епохата на барока може да ни донесе – преди всичко, с емоционалната наслада. Класическата музика не е част от масовата култура в България. Това е водораздел, който се забелязва и в Западна Европа – идеализирана мечта на част от света, накъдето много българи се запътват”, заяви пред БГНЕС през лятото талантливата цигуларка Зефира Вълова.

 

error: Съдържанието ни е авторско!