На 27 януари в Руската федерация се отбелязва Денят на свалянето на блокадата на Ленинград през Втората световна война. Преди 70 години съветските войски напълно освободиха града на Нева от фашистката обсада, продължила почти 900 дена. Днес (26 януари) в Санкт Петербург, тогава Ленинград, стартира маратонът „Пътят на Живота” и се проведе военноисторическа възстановка „В зоната на пробива”.
Обсадата на Ленинград от фашистките войски започва на 8 септември 1941 г. А пълното освобождаване става на 27 януари 1944-та. Героичната защита на Ленинград изиграва важна роля в ключовите битки през онези години, а също така е повлияла върху изхода на войната, казва историкът Юрий Рубцов:
– Не само фактът за пълното сваляне на блокадата през януари 1944 г., но и всички етапи на отбраната на града са променяли и стратегическите планове на воюващите страни. Сам по себе си фактът, че градът в продължение на почти 900 дена, намирайки се отначало под пълна, а после под частична блокада, е издържал, е оказвал деморализиращо действие на немските и финландските войници. Тръгвайки към Ленинград през септември 1941 г., те са били убедени, че ще завземат града за един-два месеца.
Фото: РИА Новости
С всяка година свидетелите на онези дни стават все по-малко. Зинаида Шевкуненко е била на седем години, когато е започнала войната. В обсадения град тя е прекарала година и половина. Тогавашната ученичка в първи клас не е разбрала веднага целия ужас на ставащото. Било много страшно, глад и студ, споделя Зинаида Шевкуненко спомените си:
– Бомбардираха обикновено през нощта, но в блока ни имаше бомбоубежище. Ние отивахме там, седяхме и дори спяхме седнали. По-късно започнаха да обстрелват града. Отначало бяхме живи аз, сестра ми, брат ми и майка ни. Но постепенно брат ми и сестра ми умряха и дълго време ние с майка ми живеехме двете. А когато останах сама, ме изпратиха в детски дом и ме изведоха от града.
Фото: РИА Новости
А Лидия Хомич, също жителка на обсадения град, въпреки младата си възраст остава до края в обсадения Ленинград и както е могла, така е помагала на гражданите да преодолеят блокадата:
– Имахме специално създадени отряди, в които имаше цигулари, симфонисти виолончелисти, пианисти. Децата рецитираха стихове, вокалистите пееха. Развозваха ни в различни места – в заводите, в болниците. Много често изнасяхме концерти в болничните стаи, където имаше лежащи ранени.
Фото: РИА Новости
Най-паметните за мен дни са пробивът и свалянето на блокадата. Тогава преподавателката на музикалния ни клас организира концерт, посветен на победата на Червената армия на Ленинградския франт. Концертът се проведе на 28 януари 1944 г. и, разбира се, и до сега го помнят всички, които са останали живи.
Фото: РИА Новости
В чест на 70-годишнината от свалянето на блокадата в Санкт Петербург се откриха изложби и експозиции, посветени на събитията от онези дни. Някои райони в града на Нева са превърнати в „Улица на живота”: на тях временно са разположени противотанкови ежи, за да напомнят на съвременниците как е изглеждал градът през 1941-1944 г.
Остави коментар