5 факта за най-големия руски боен кораб

Автор: Николай Литовкин, Руски Дневник

Съединените щати имат най-големия в света флот от самолетоносачи. Русия обаче е на първо място по брой най-големи линейни крайцери от клас „Киров“.

1. Именно заради тях Америка връща на въоръжение бойните си кораби от клас „Айова“, които преди това са изтеглени от служба.

Корабът "Айова" пресича Панамския канал близо до Панама Сити, 2001 г. Снимка: АР
Корабът „Айова“ пресича Панамския канал близо до Панама Сити, 2001 г. Снимка: АР

Администрацията на Рейгън не може да позволи Москва да има най-големия в света боен морски флот.

От 1981 до 1988 г. американските ВМС влагат над $1,7 млрд., за да модернизират и да върнат в експлоатация тези бойни кораби от ерата на Втората световна война. Тези опити обаче не са толкова успешни, колкото очаквал президентът, и четирите бойни кораба от клас „Айова“ се превръщат в скъпоструващо бреме за Пентагона.

Те са изтеглени от служба след края на Студената война и днес служат като морски музеи в Съединените щати.

2. На линейния крайцер-ракетоносец „Петър Велики“ от клас „Киров“ изобилстват артилерийски системи и ракети. Той носи и много други оръжия.

Ядреният крайцер "Петър Велики". Снимка: Global Look Press
Ядреният крайцер „Петър Велики“. Снимка: Global Look Press

Неговата нокаутираща мощ се дължи на 20-те противокорабни ракети с голям обсег СНН-19 „Корабокрушение“ (според класификацията на НАТО).

Тези чудовища достигат тегло от 7,5 т (със 700-килограмови бойни глави) и могат да поразяват цели, намиращи се на разстояние до 17 км.

Тази оръжейна система е първата, която получава елементи на изкуствен интелект.

Как работи?

Щом определен брой реките „Корабокрушение“ биват изстреляни от бойния крайцер, те започват да действат заедно като екип и да летят заедно до целта на разстояние от няколко мили в боен строй със свръхзвукова скорост. Ракетите „Корабокрушение“ първо нанасят удари по антибалистичната отбрана и откриват път за войските, които идват след тях.

3. Противовъздушната отбранителна система на „Петър Велики“ е сходна със стационарната, която е използвана при отбраната на руската столица Москва преди няколко години.

Ядреният крайцер "Петър Велики". Снимка: ZUMA Press / Global Look Press
Ядреният крайцер „Петър Велики“. Снимка: ZUMA Press / Global Look Press

Той има пакет от 96 вертикални ракети С-300 ФМ „Форт“, които могат да поразяват крилати и противокорабни ракетни на стотици мили. Дори ако са се насочили към кораба със скорост от няколко километра в секунда.

Ако път противниковите ракети, изтребители, бомбардировачи и т.н. все пак по мистериозен начин преминат С-300 ФМ, то морската версия на ракетната система „Тор“ влиза в играта и унищожава останалите цели.

4. Може да поразява врага и от най-отдалечените части на моретата и океаните.

Ядреният крайцер "Петър Велики". Снимка: Андрей Лузик / РИА "Новости"Ядреният крайцер „Петър Велики“. Снимка: Андрей Лузик / РИА „Новости“

Системата вече може да води и борба с подводници. „Петър Велики“ има нова хеликоптерна площадка, която да обслужва Ka-25 и Ka-27 за борба с подводници. Те могат да бъдат въоръжени с торпеда и дълбоководни заряди, за да унищожат вражеските подводници.

5. Системата е на път да получи първите хиперзвукови противокорабни ракети „Циркон“, както и най-новите свръхзвукови крилати ракети Пе-800 „Оникс“ и крилати ракети „Калибър“, които могат да поразяват цели на 2500 км от кораба. И това ще стане при модернизацията ѝ през 2019-2022 г.

Ядреният крайцер "Петър Велики". Снимка: РИА "Новости"Ядреният крайцер „Петър Велики“. Снимка: РИА „Новости“

error: Съдържанието ни е авторско!