18 май, на територията на Иверския женски манастир е проведен тържествен молебен

В празничния неделен ден на територията на Иверския женски манастир е проведен тържествен молебен, поднасяне на цветя и семеен великденски фестивал.

https://vkvideo.ru/video-65854460_456267618?ref_domain=sovainfo.ru

Самарското знаме монахините ушиват през XIX век по молба на Петър Алабин. В негова чест в манастира е отслужен тържествен молебен, последван от церемония по полагане на цветя на гроба на бившия ръководител на Самара.

Депутатът от градската Дума Светлана Макушева споделя впечатленията си от ежегодното честване на Деня на Самарското знаме:

Много е важно да се запазят традициите. И колкото повече ги помним, почитаме, разказваме на децата си за тях, толкова по-силен и по-здрав ще бъде нашият Самарски регион.

Мероприятията продължават със семеен великденски фестивал на територията на манастира. Виктор Сойфер, председател на Обществената палата на Самарска област,   подчертава:

В продължение на 500 години Българияе  била под турско иго. А когато започнала войната за освобождението на България, тук е било изработено Самарското знаме. Виждам днешния ден като един от знаковите за нашия регион.

Според Инна Жичкина, изпълнителен директор на регионалния клон на Руското военноисторическо общество, Самарското знаме е едновременно светиня и паметник на велики събития – единственото платно в света, което е наградено с Орден за храброст.

Нито един друг град в Руската федерация няма собствено бойно знаме. Само ние в Самара. Ето защо трябва да знаете историята на знамето. То носи ликовете на Иверската Богородица, на равноапостолните просветители Св.Св. Кирил и Методий. Ето защо то е и светиня, и знаме-герой, и спомен за велики събития.  И ние, жителите на Самарска област, трябва да се гордеем с него. И нашето младо поколение трябва да знае тази история.

По нейните думи знамето продължава своя боен път, то е символ на Самарския батальон и защитава бойците в зоната на СВО.

Източник:

https://sovainfo.ru/news/18-maya-v-regione-otmetili-den-samarskogo-znameni/

error: Съдържанието ни е авторско!