Народното творчество е едно от нещата, което прави руската култура богата и неповторима. Рисувани предмети, играчки и изделия от плат купуват чужди туристи от цял свят за спомен от Русия.
Почти всяко кътче в Русия има свой собствен стил и вид на ръкоделието. В този материал са събрани най-ярките и известните сред тях.
Димковска играчка
Димковската играчка е символ на Кировска област, подчертаващ нейната богата и древна история. Тя е отлята от глина, след това изсушена, изпечена и изрисувана ръчно, като всеки път се създава уникален екземпляр. Не съществуват две еднакви играчки.
Жостовска живопис
В началото на 19 в. в едно от московските селца живяли братята Вишнякови, които били известни с украсяването и изрисуването на лакирани метални подноси, захарници, кутии, калъфи и др. Оттогава художествената живопис в жостовски стил започнала да набира популярност и да привлича внимание на изложби в Русия и в чужбина.
Хохлома
Хохлома е един от най-красивите руски занаяти, възникнал още през 17 в. в близост до гр. Нижни Новгород. Той представлява декоративно изрисуване на мебели и дървени съдове, на които се възхищават не само ценителите на руската старина, но и в цял свят.
Можете да се насладите на сложно преплетените форми от ярко-червени плодове и златни листа на черен фон. Даже традиционните дървени лъжици, подарени и по най-незначителния повод, оставят приятен и дълъг спомен.
Городецка живопис
Городецката живопис съществува от средата на 19 в. Ярки модели отразяват жанрови сцени, фигури на коне, петли, флорални орнаменти. Украсяват се мебели, врати, вретена и др.
Уралски малахит
Известните находища на малахит са в Урал, Африка, Южна Австралия и САЩ, но по цвят и красота никой не може да съперничи на уралския. Затова малахитът от Урал се смята за най-ценен на световния пазар.
Гусевски кристал
Гусевски кристал може да се намери в музеи по целия свят. Традиционните руски сувенири, битови предмети, ястия за празничната маса, фини бижута, кутии за бижута, ръчно изработени фигурки отразяват красотата на руската природа, нейните обичаи и руски ценности. Особено популярни са изделията от цветен кристал.
Матрьошка
Кръглолицата и пълничка весела девойка със забрадка и руска народна носия покори сърцата на любителите на народните играчки и красиви сувенири в цял свят.
Сега матрьошката е не просто сувенир и традиционна руска играчка, но тя се превърна и в скъпоценен обект на колекциониране, който може да струва скъпо.
Финифт
Стари брошки, гривни, висулки, стремително „навлязоха” в съвременната мода, не като нещо друго, а като накити, изработени в техниката „финифт”- цветен емайл върху метал. Това е вид приложно изкуство, възникнало през 17 в. във Вологодска област.
Майсторите изобразявали на бял емайл флорални елементи, птици и зверове с помощта на многоцветни бои и краски.
Тулски самовар
В свободното си време работникът от Тулския оръжеен завод Фьодор Лисицин обичал да майстори различни произведения от мед, и веднъж изработил самовар. След това, неговите синове открили самоварно заведение, където продавали медни изделия, които придобили огромна популярност.
Самоварите били известни с разнообразните си форми.
Палехска миниатюра
Палехската миниатюра е едно особено, тънко и поетично виждане за света, което е характерно за руските народни поверия и песни. За изрисуването на миниатюрата се използват кафяво-оранжеви и синьо-зелени тонове и бои.
Този вид живопис няма аналог никъде по света.
Гжел
Гжел е град в Московска област, известен с добива на глина още от средата на 17 в. През 19 в. гжелските майстори започнали да произвеждат керамика и порцелан, като и до ден днешен с особен интерес се славят изделията, украсени в един цвят – синята гланцова боя се нанася с тънка четка за графично изрисуване на детайли.
Павлово-посадски шалове
Ярки и леки, женствените павловопосадски шалове са винаги актуални и модерни. Този руски народен занаят е възникнал в края на 18 в. в предприятието на с. Павлово, което по-късно се развива във фабрика, където се произвеждат копринени шалове с рисунки.
Днес оригиналните рисунки на шаловете се допълват от различни елементи, като ресни в различни цветове, и остават и до днес прекрасен аксесоар за всеки.
Вологодска дантела
Всички детайли на вологодската дантела са изработени от плътна, непрекъсната, с еднаква широчина и плавно извиваща се ленена нишка. Те ясно се открояват на фона на елементи във вид на звездички и розетки.
Шемогодска резба по брезова кора
Шемогодската резба по брезова кора е традиционен руски художествен занаят. Орнаментите, изработени от шемогодските резбари наричат още „дантела от брезова кора” и се използва при производството на кутии, чинии, бутилки, кутии за цигари и др.
Орнаментите изобразяват флорални мотиви, кръгове, ромбове и овали, като могат да бъдат видяни и изображения на птици, архитектурни мотиви, а понякога даже и сцени от тържества.
Тулски пряник
Тулският пряник е руски деликатес. Без тези сладки и ароматни изделия в Русия не минава нито едно събитие-нито тъжно, нито весело.
Традиционната форма на руската сладка се придава с помощта на дъска с резбован орнамент.
Оренбургски шал (кърпа)
Шаловете са направени от смесица от коприна и влакна, подобни на кашмир или мохер. За първокласен шал се счита този, който премине следния тест – въпреки, че е твърде голям, той трябва да може да мине през годежен пръстен поради факта, че плетката е много фина. Тези шалове са ценени от жените по цял свят и са прекрасен подарък.
Остави коментар