Прочутият аукционен дом Christie‘s ще направи търг на 9 април в Ню-Йорк, посветен на руското изкуство. На аукциона ще бъдат представени над 150 предмета на обща стойност над 1,9 милиона долара. Най-скъпите предмети са мраморният бюст на Иван Грозни, който е дело на Марк Антоколски (1843−1902) и бронзовият бюст на Иля Репин, направен от Виктор Васнецов (1848−1926). Тези две скулптури са оценени на обща стойност 100 – 150 000 долара. Бюстът на Иван Грозни е създаден от Антоколски през 1877 г. и е бил част от колекцията на княз Иван Оболенски. На търга ще бъдат представени още няколко произведения на руското изкуство от тази колекция.
През лятото на 1880 година Иля Репин и Виктор Васнецов се срещат в имението Абрамцево на знаменития индустриалец и меценат Сава Мамонтов. Работейки заедно, те създават три велики образци на руската скулптура: Васнецов прави гипсов бюст на Репин, Репин — бюст на Мамонтов, а Мамонтов — на Васнецов.
„Портретът на Репин е една от малкото скулптурни творби на великия руски художник Виктор Васнецов“, отбеляза директорът на отдела „Руско изкуство“ в Christie‘s Марк Марке.
Московският колекционер Иван Цветков много харесва гипсовия портрет на Репин, направен от Васнецов и затова прави и невъзможното, за да получи разрешение да направи негова отливка от бронз за своята колекция. От 1927 г. това произведение на изкуството се намира в Държавната Третяковска галерия.
Освен тази отливка в света съществува още едно копие на тази велика творба. То е направено за самия Репин. Копието се е съхранявало в дома на художника до средата на 1920 г., когато го купува колекционерът Лев Зилоти — син на известния руско-американски пианист Александър Зилоти и внук на основателя на Третяковската галерия Павел Третяков. Именно този бюст е представен на аукциона в Christie‘s. Оригиналният гипсов бюст се съхранява в музея-резерват „Абрамцево“.
На вниманието на колекционерите също така ще бъде представена колекция от над 30 произведения на изкуството, принадлежащи на великата княгиня Ксения Александровна, най-голямата дъщеря на император Александър III и императрица Мария Фьодоровна. В тази колекция има още икони, рамки за снимки и дори писма от частни кореспонденции. Определено обаче, перлата в колекцията и съответно най-скъпият предмет на изкуството е сребърната рамка „Фаберже“, купена от Мария Фьодоровна през декември 1899 г. Та е оценена на 20 – 30 000 долара.
Голямо внимание заслужават и табакерите „Фаберже“, които са взети от частна американска колекция; сребърната чаша с трите химикалки, дело на известния майстор Фьодор Рюкерт; бронзовото изображение на Михаил Скобелев, дело на Евгений Лансер.
Остави коментар