147 години свободен Казанлък

Днес, 8-ми януари, се навършват 147 години от освобождението на Казанлък от османско владичество. Поклонението по традиция се състоя в двора на Девическия манастир „Въведение Богородично“. Честванията започнаха със заупокойна панихида в памет на загиналите за свободата на Казанлък отслужена от отец Димитър.

Тържеството продължи в двора на манастира пред паметника, посветен на загиналите герои с припомняне на трагичните събития, прекланяне и едноминутно мълчание, поднасяне на венци и цветя на всички знайни и незнайни борци за свобода.

„Зад тази дата, 8-ми януари, остават вековните теглила, мъки, величието на българина понесъл това изпитание, запазил своя род, език, достойнство, вяра.“, каза директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова.

Казанлък е свидетел на кървавите и паметни събития свързани с решаващи сражения на Руско-турската освободителна война – отбраната на Шипченския проход и сражението Шипка-Шейново.

По време на освободителната война имено Девическия манастир се превръща в руска болница. През 1974г. църковната обител, мраморната чешма и сградите в двора са обявени за паметници на културата.

Родолюбци поднесоха почитта си към онези 190 души, родени или живели в Казанлък, влели се в състава на българското опълчение, и към 340-те жени, деца и старци, зверски избити от поробителите ни.

Д-р Момчил Маринов, директор на Исторически музей „Искра“ припомни величавите дати, в които Казанлък усеща своята свобода: „Това е второто и окончателно освобождение на града ни, днес, на 8-ми януари.“

С няколко щрихира той подчерта основните събития: На 24 април 1877г. е обявена Руско-турската война, на 8-ми юли 1877г. е освободена историческата ни столица Велико Търново, на 17-ти юли казанлъчани посрещат освободителите от руските войски и опълченците под командването на генерал Йосиф Владимирович Гурко. Те са посрещнати с неописуема радост от жителите на града.

„Градът – чистичък, къщите, макар и не големи, но чисти и удобни, дворовете – препълнени с овошки. На мене най-добро впечатление ми направиха вадичките с чиста бистра балканска водица. Изобщо, красивото и живописно местоположение на самия град и околността със своите лозя, градини, трендафили, плодородна и благородна почва, даваха пълното право да се наричат тоя кът Райска долина“ – пише в спомените си бесарабският българин и славен герой Стефан Кисьов.

Възторгът продължава само две седмици. На 31-ви юли 1877г. е неравният бой с армията на Сюлейман паша в Стара Загора, която много скоро ще напише в своята история с кървави букви факта за опожаряването си.

Започвайки славната Шипченска епопея на 21-ви август, продължила над 4 месеца, тя завършва на 9-ти януари с решаваща победа при боевете край Шипка-Шейново, коствала живота на десетки.

На 8 януари воините от полковете Коломенски и Шуйски, под командването на ген. Шнитников, тържествено навлизат в Казанлък. Само няколко дни по-късно, в Казанлък се водят и първите преговори за примирие между Русия и Османската империя.

„Слава на Казанлък и Бог да прости героите!“

Източник: https://kazanlak.com/news-47428.html

error: Съдържанието ни е авторско!