На 13 януари 2025 г. се отбелязват 147 години от второто освобождение на град Стара Загора, част от драматичните събития на Руско-турската война от 1877–1878 година. Тази дата е важен символ на саможертвата и надеждата за свободата на българския народ.
Първото освобождение и трагедията на Стара Загора
През лятото на 1877 г. Девети Кавказки драгунски полк, воден от херцог Лайхтембергски, освобождава Стара Загора на 22 юли. Радостта на местните жители е краткотрайна. На следващия ден в града тържествено влизат генералите Гурко и Столетов, а учителят и общественик П. Р. Славейков оглавява привременна комисия, организирана за управление на града.
Скоро след това османските войски, под ръководството на Сюлейман паша, осъзнават стратегическото значение на Стара Загора и предприемат действия за възвръщането му. На 31 юли 1877 г. се разиграва жестока битка между османските войски и силите на генерал Гурко, в която се открояват Самарското знаме и героизмът на Българското опълчение. В тази битка геройски загива и подп. Калитин – командир на Трета опълченска дружина.
След продължителни сражения генерал Гурко оттегля войските си към Шипка, оставяйки града на милостта на османците. Последствията са ужасяващи – Стара Загора е опожарена, а населението е подложено на масови кланета. Според сведения, около 14 500 души губят живота си, а хилядите, търсещи убежище в църквите, също са жестоко избити. Градът остава в руини цели пет месеца.
Второто освобождение на Стара Загора
С началото на зимата на 1877 г. руснаците предприемат настъпление. След победата при Плевен и успешното преминаване през старопланинските проходи, те достигат до района на Стара Загора. На 13 януари 1878 г. руските войски под командването на генералите Радецки, Святополк-Мирски и Скобелев успяват да освободят града повторно.
Този път освобождението не е посрещнато с празничност. Единственият жител, който посреща руските войски, е българката Неда Черковина – оцелял свидетел на трагедията. Нейните страдания и подвиг са описани от възрожденеца Г. Димитров в книгата „Страданията на българите и Освобождението на България през 1877–78 год.“.
Възстановяване от руините
След освобождението започва бавното възстановяване на Стара Загора. Градът, сринат до основи, преминава през години на трудности и усилия, за да се възроди и да стане това, което познаваме днес – символ на българската сила и несломим дух.
Автор:Ивайло Тодоров
Източник: https://oblasta.com/147-godini-ot-povtornoto-osvobozhdenie-na-stara-zagora/
Остави коментар