10 февруари – Ден на дипломатическия работник в Русия

В света има професии, които се свързват  с високи морални качества, сложност и известен интелектуален елитаризъм. Сред тях без съмнение са дипломатите. Звание, което съществува от дълбока древност и до днес не е загубило значението си, а  става още по-важно и значимо.

Указът за официалното утвърждаване на Деня на дипломатическия работник в Русия е подписан от Президента на 31 октомври 2002 г. Дата на честването 10 февруари е свързана с руската история. През XVI век на трона е господарят на цяла Русия Иван Грозни. При него е създаден Посольский приказ – това е името на първата служба в историята на страната, която се занимава с външните работи. В документите от онези години до името на ведомството стои 10 февруари. Тъй като документооборотът тогава е бил много слабо развит, по-ранна дата не е намерена. Първите дипломатически служители се появяват в Русия много преди Иван IV. Със сигурност се знае, че от 838 г. княжеските посланици имат свое представителство в Константинопол, столицата на Византийската империя. И през цялата последваща история дипломатическите функции се изпълняват от представители на знатни семейства.

Традиции на праздника

Величественият готически небостъргач на площад „Смоленско-Сенная“, 32/34 ежегодно на 10 февруари се превръща в център на честването на Деня на дипломатическия работник.  В него   дипломатите се преместват през втората половина на XX век и до днес е Централното управление на Министерството на външните работи.

Задължителна традиция е поднасянето на цветя на паметните плочи. Свои мероприятия  провеждат Дипломатическите мисии, консулства и посолства на Русия в чужбина.

Известни руски дипломати

Пианист, композитор и автор на пиесата „Горе от ума“ Александър Грибоедов е бил руски посланик в Персия. На (30 януари) 11 февруари 1829 г., в резултат на провокация от страна на персийските власти, тълпа от религиозни фанатици атакува руското посолство в Техеран. Всички в посолството са зверски убити, включително Александър Сергеевич Грибоедов.

Поетът Фьодор Тютчев, обичащ «гроза в начале мая», през 1821 г. завършва словесния факултет на Московския университет, започва да служи в Министерството на външните работи и прекарва повече от две десетилетия в чужбина, на дипломатическа работа в Германия и Италия.

В московското метро на линия Бутовская, се намира станция „Улица Горчакова“. Мястото е кръстено на видния дипломат Александър Горчаков,  ръководител на външното министерство при Александър II. Той е съученик на Пушкин в лицея в Царско село, поетът му посвещава няколко стихотворения.

Израсналите в Съветския съюз, трябва да помнят външния министър Андрей Громико. Той възглавява  ведомството постоянно 28 години – рекорд. Негов девиз е фразата „По-добре десет години преговори, отколкото един ден война“. Участва в подготовката  на трите срещи на антихитлеристката коалиция, а в младата тогава организация  ООН получава прозвището Мистър Не, защото често използва правото на вето и играе важна роля в разрешаването на Карибската криза.

Известният държавник от най-новата история Евгений Примаков няколко години оглавява  Министерството на външните работи на Русия. Смята се, че именно благодарение на неговите разработки впоследствие възниква международната организация БРИКС.

Източници:

https://www.kp.ru/family/prazdniki/den-diplomaticheskogo-rabotnika/

https://www.calend.ru/holidays/0/0/13/

error: Съдържанието ни е авторско!