Професията учен отново става престижна и привлекателна
Постиженията на руските учени в ядрената физика най-често се цитират от научната общност. Служителите на руските научни институти, работещи в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици в Русия и в чужбина, по данни на проекта „Кой кой е в руската наука” в момента са най-търсените в света.
Вече над 10 години на сайта scientific.ru ежегодно се публикуват списъци на най-цитираните руски учени, които работят както в Русия, така и в чужбина. Първите две места в най-новата класация заемат откривателите на графена — носителите на Нобелова награда Андрей Гейм и Константин Новосьолов, които работят в университета в Манчестър. По-нататък в списъка следват 24 служители на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. След това се споменават учените от Института по физика на високите енергии в град Протвино и Института по ядрена физика „Г. И. Будкер” към Сибирското отделение на РАН.
През последните години руското държавно ръководство отдава голямо значение на развитието на науката. „Резултатът ще определи съдбата на нашата държавност, благополучието на милионите граждани на нашата страна”, отбеляза Владимир Путин на неотдавнашната церемония по връчване на президентската награда в областта на науката и иновациите за младите учени за 2012 година. „Безусловно, ние се нуждаем от проекти, съпоставими с тези, каквито вече е имало в нашата история. Става дума за завоюването на Космоса и усвояването на атомната енергия. Проекти, които в своето време дадоха импулс практически на всички научни дисциплини и технологии. Днес ние имаме силни аргументи, за да кажем: Русия и руската наука са способни на такъв пробив”, добави президентът.
Лицето на руската наука видимо се подмлади, днес повече от една трета от тези хора са на възраст до 40 години, докато преди 7 години средната възраст на учените беше 60 години. Русия наистина заема водещи позиции в ядрената област — в атомния отрасъл на страната работят около 190 хиляди души. В това отношение руският проект за „Силиконова долина” — иновационният център „Сколково”, трябва да стане флагман на руската ядрена наука, смята директорът на лабораторията за теоретична физика към Обединения институт за ядрени изследвания Виктор Воронов. „В Русия още от съветско време винаги е имало традиции на добра научна школа, имало е забележителни открития и досега се появяват такива. Например в ядрената физика на ниските енергии, като откриването на свръхтежкия елемент „Дубний”, в момента е световен лидер. Имаше много силни теоретични школи и тази традиция продължава. Както показва практиката, днес все повече млади руснаци свързват живота си с науката и, както смятат експертите, не е далеч времето, когато професията учен отново ще бъде една от най-престижните и привлекателните в Русия.
Остави коментар