Как да накараш една страна да вземе решение, което е абсолютно неизгодно за нея? Вашингтон знае отговора на този въпрос. Така например, САЩ си свършиха добре работата в България, като не й дадоха шанс да отстоява своите интереси, се казва в коментар на радио „Голос России”.
София за пореден път обяви спирането на всички работи по проекта за строителството на газопровода „Южен поток”. Официалната причина отново е „несъответствие с нормите на Европейския съюз”. А неофициалната причина се крие в съвсем различна сфера — в геополитическите интереси на Вашингтон.
Нека си припомним какво стана през юни. Тогавашният премиер Орешарски обяви спирането, като обяви решението си непосредствено след срещата си с гости от САЩ, които по принцип нямат право на глас по този въпрос. Той разговаря със сенатора Джон Маккейн и неговата свита. Интересно е, че Маккейн в пряк текст бе обявил антируската си позиция. Той многократно бе казвал, че в „Южен поток” трябва да има „колкото се може по-малко руско участие”. Само по себе си подобно изявление е пълна безсмислица, защото тъкмо Москва, а не САЩ, е инициатор и от десетилетия коректен изпълнител на практиката за сигурни доставки на гориво за Европа.
Освен директния натиск върху България, САЩ не забравиха да включат и натиск върху Европейския парламент. На17 април т.г. влиятелната институция прие резолюция, в която се обяви срещу изграждането на газопровода и призова да бъдат потърсени други източници на газови доставки за ЕС. Някои страни обаче продължават да настояват за реализирането на проекта, особено като се имат предвид заплахите на Киев да блокира транзита и то по време на критичния есенен и зимен сезон. Но Америка направи каквото можа — България отстъпи, въпреки факта, че руският газ е нейният единствен източник на енергия.
Ако Украйна възпрепятства транзита през своя територия, България ще се окаже в изключително тежко положение. Освен това, безпрекословното й подчинение на волята на САЩ ще й струва загубата на милиарди долари за националния бюджет. Още тази година строителството щеше да добави 2% към БВП на страната и да създаде 5000 нови работни места. По-важното е кой ще плаща за тези загуби.
България и по-рано заявяваше, че ще представи в Брюксел сметката за компенсации на пропуснатите ползи.
Въпреки това, да се зачерква проекта още е твърде рано. Идва зима. Студовете са неизбежни, прекъсването на транзита през Украйна е повече от вероятно. А може тъкмо зимата да охлади страстите на европейските чиновници и охотата им да угаждат на САЩ.
в. „Русия днес”
Остави коментар