Випусникът на Парижката школа по живопис Марк Шагал се връща в родния Витебск и организира първото висше художествено училище. Скоро към него се присъединява Казимир Малевич и увлича местните младежи с идеите на супрематизма. Годината е 1919-а – бушува Гражданската война. А в провинциалното градче разцъфтява изкуството – улиците украсяват примитивистките картини на учениците на Шагал, тропа изписаният от поклонниците на Малевич трамвай…
Шагал е завладян от идеята да върне човечеството в златния сън…Малевич не вярва в сънища, изживява се като съавтор на революцията и става вожд на поколенията.
В навечерието на премиерата на филма «Шагал — Малевич» кореспондент на «Культура» разговаря с режисьораАлександър Митта
культура: Какво ви вдъхнови да направите филма?
Митта: Мечтата…
Сюжетът за дружбата и враждата между артистите се опира на исторически факт: през 1919-а година, Казимир Северинович пристига във Витебск и увлича учениците на Марк Захарович с прогресивни идеи, похищава училището, изхвърля основателя и преименува работилницата по живопис в Институт на супрематизма. Шагал не иска конфликт. Но живот и мит са различни неща. Пътищата на последователите на живописците се разминават…
Кой е Шагал? Най-яркият випусник на Парижката школа по живопис. Виртуозен реалист, представящ се като примитивист. Импресионист и експресионист с резки, груби бои. Още кубист и сезанист, предаващ формата чрез цвят. Сюреалист, върнал в изкуството емоционалната свежест на детската рисунка и наивната фантазия. Главното е – художник, духовно отговорен пред традицията: за Шагал картината е свещена, като олтар, на който от цветовите смеси той изгражда неземния свят.
Малевич е пълна противоположност. Създател на концептуализма. Пионер на абстракционизма. Пророк на интернационалния език на чистите форми и цветове. За него не е важна картината, а идеята, обясняваща и преобразуваща действителността. Шагал покорява Запада с вълшебни сънища за Русия, Малевич окупира Земята. Зкономерно е, че при откриването и закриването на зимните Олимпийски игри нашата страна олицетворяваха образите на Малевич и Шагал…
http://portal-kultura.ru/articles/cinema/35567-pod-nebom-golubym-est-vitebsk-zolotoy/
http://portal-kultura.ru/articles/cinema/34749-aleksandr-mitta-shagal-pokoril-zapad-malevich-okkupiroval-zemlyu/
Остави коментар