1. Яна Кудрявцева, художествена гимнастика
Запалянковците са свикнали да виждат руските гимнастички на подиума още от времето на Алина Кабаева, която блестеше в началото на 2000-е години. Но днешната руска прима Яна Кудрявцева засенчи дори и самата Кабаева.
Тя е на 18, а вече е 13-кратна световна шампионка (Кабаева е 9-кратна). На дебютните си игри русото момиче отива като безусловен фаворит: започва да се състезава при жените през 2013 г. и веднага става най-младата абсолютна световна шампионка. Оттогава Кудрявцева не е дала нито един повод за съмнение в нейното превъзходство.
Яна Кудрявцева изпълнява индивидуалното си съчетание с топка на Световната купа по художествена гимнастика в Казан през 2016 година. Снимка: Егор Алеев / ТАСС
Симпатизантите наричат Яна „ангела с железни криле“. И ненапразно: крехкото миловидно момиче действително е със стоманени нерви. На първото в кариерата ѝ световно първенство през 2013 г. в Киев, по време на квалификациите на лента, музиката на Яна многократно прекъсваше. Неприятният епизод обаче не ѝ попречи да изпълни блестящо съчетанието си.
„Аз по принцип никога не се вълнувам… сигурно така ми е устроена нервната система“, казва Кудрявцева в интервю за вестник „Спорт експрес“.
Вероятно именно уникалната психическа устойчивост помага на спортистката да спечели пет златни медала на световното първенство в Щутгарт през 2015 г., въпреки че е със счупено ходило.
Source: ciciginastica/YouTube
Въпреки това, Кудрявцева не бива да бъде смятана за някакъв робот: спортистката си признава, че ѝ е трудно да изпълнява идеално съчетанията си, когато е в лошо настроение. А в националния отбор, независимо от жестоката конкуренция, Яна е приятелка с основната си съперничка Маргарита Мамун. Те даже си имат общо куче в отбора – мини шпица ЛеБрон Джеймс.
2. Светлана Ромашина, синхронно плуване
Светлана Ромашина на Шоуто на олимпийските шампиони по синхронно плуване в плувния басейн на Олимпийския спортен комплекс в Москва. Снимка: Станислав Красилников / ТАСС
Вече всички дотолкова са свикнали с победите на руските синхронистки, че повечето зрители възприемат техните постижения като даденост. „Ако не дай си Боже спечелим сребро или бронз, за 10 години всички ще забравят за нашия вид спорт“, с горчивина отбелязва Светлана Ромашина, звездата на руското синхронно плуване.
Светлана е спортистка със забележителни постижения: трикратна олимпийска шампионка, 18-кратна световна шампионка. Побеждавала е и индивидуално, и групово, и в дует. В Рио нейният дует с Наталия Ишченко най-вероятно ще бъде хит сред фотографите, защото руските момичета постоянно измислят нови ярки образи.
Source: Synchro Foro/YouTube
За Ромашина тази Олимпиада ще бъде последна – състезателката иска да прекарва повече време със семейството си. Но с това нейната спортна кариера няма да приключи: Ромашина планира да премине към ветроходството, по което се запалила от съпруга си.
Оттеглянето от синхронното плуване ще даде възможност на Светлана да отделя повече внимание и на още една нейна страст – балета. Преди няколко години тя дори помоли специално да я освободят от тренировки, за да отиде за един ден до Петербург: в Мариинския театър играеха „Лебедово езеро“.
3. София Велика, фехтовка
Велика празнува по време на отборното състезание по фехтовка за жени на Световния шампионат през 2015 г. в Олимпийския спортен комплекс в Москва. Снимка: Артьом Коротаев / ТАСС
София Велика е в елита на женската фехтовка със сабя от толкова дълго време, че, изглежда, вече е спечелила всичко възможно. Почти всичко. За да има пълния комплект медали, на седемкратната световна шампионка не ѝ достига само олимпийското злато. Това същото, което тя толкова нелепо изпусна преди четири години в Лондон, когато загуби от явния аутсайдер – корейката Ким Джи Йон, която в онзи ден просто твореше чудеса. Същите тези, за които София отива в Рио, завърнала се в големия спорт, след като роди. Отива с ранг на световна шампионка – тя нямаше равни на себе си на шампионата в Москва през 2015 г. – нито в индивидуалното, нито в отборното класиране.
Спортистката е на 31 години и е на мнение, че нейната възраст не е недостатък, а коз. „Колкото по-възрастен е състезателят, толкова е по-отговорен, има по-голяма възможност да запази концентрация, да се съсредоточи и да не обръща внимание на други фактори. Той става по-зрял“, казва София в интервю за вестник „Р Спорт“.
Източник: „Руски дневник“
Остави коментар