През 1940 година Адолф Хитлер подписва основната директива N 21 под кодовото название “Барбароса”. В съветските учебници по история се казвало, че нападението на Германия срещу СССР е било внезапно и вероломно.
В навечерието на войната, обаче, Сталин постоянно е получавал тревожна информация от разузнаването, но не й вярвал напълно. За планираното на 22 юни нашествие на нацистите съветското ръководство разбрало в последния момент. В 3 часа и 15 минути по московско време германските войски започнали инвазия по цялата гранична ивица от Баренцово море до Черно море. Те открили огън по граничните застави и започнали да бомбардират военни съоръжения и летища. Сталин научава за началото на войната от Жуков около 4 часа сутринта.
Немски бомбардировачи Юнкерс.
Когато по западните граници на Съветския съюз войната вече тече и кръвта се лее, повечето граждани на страната все още спят спокойно. Хората научили за нападението на Германия едва по обяд. Около 12 часа на обяд ужасната новина по радиото съобщил народният комисар на външните работи на СССР- Молотов.
Тази новина прозвучала като гръм от ясно небе. Тя прекъснала обичайния ход на мирния живот.
23 юни 1941 година в Киев. Район Грушки.
Ленинградци бягат по улиците на града в първите дни на войната. 1941г.
Лъчи на прожекторите на войските на ПВО осветяват небето на Москва. Москва, юни 1941 г.
Мобилизация. Колони бойци се движат към фронта. Москва, 23 юни 1941 г.
На Червения площад в първите дни на войната. Москва, юни 1941 г.
Новобранци. 1941г.
Съветски деца по време на фашистката бомбардировка около Минск в първите дни на войната. 1941г.
Танковият полк при Военната Академия по механизация и моторизация “Сталин”. Москва, юни 1941 г.
След 22 юни 1941 г. в СССР нищо не е същото като преди. В тази война, според съвременните оценки, са загинали над 26 милиона души и тя е засегнала всяко семейство.
Източник:
https://aif.ru/dontknows/nachalo_velikoy_otechestvennoy_voyny_kak_eto_bylo
Остави коментар