Стокхолмският международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) публикува в понеделник поредния доклад за състоянието на глобалната търговия с оръжие и разходите за въоръжения. Според приведените в доклада данни през 2014 г. в световния обем на военните разходи на Русия се падат 4,8%, което я поставя на трето място след САЩ (34%) и Китай (12%).
През миналата година военните разходи на Русия са нараснали в сравнение с 2013-а с 8,1% и съставляват 84,5 млрд. долара или 4,5% от БВП. Русия обаче е планирала това увеличение още преди кризата в Украйна, се отбелязва в доклада. Заради съкращаването на доходите от продажби на нефт през 2014 г. отбранителният бюджет на страната е бил коригиран с 5% намаление.
САЩ, които са с най-големите военни разходи в света, почти три пъти превъзхождащи китайските, през миналата година са съкратили финансирането на армията си с 6,5%. Това е направено като една от мерките за борба с бюджетния дефицит, определени от законодателите в съответствие със Закона за бюджетния контрол от 2011 г. Авторите на доклада отбелязват, че въпреки това в тази област САЩ продължават да са на исторически високо равнище, което почти съответства в реални числа на пиковото равнище от края на 80-те години. Общо за военни цели са похарчени 610млрд. долара или 3,5% от БВП. Очаква се през тази година орязването на военния бюджет да продължи, но не толкова рязко. След достигането на най-големия обем през 2010 г., разходите за армията са намалели в реални изчисления с19,8%.
Военните разходи на Китай вървяха в крак с темповете на развитие на неговата икономика, твърдят специалистите отСИПРИ, като запазваха стабилно през миналото десетилетие процентния показател по отношение на БВП — от 2 до2,2%. В абсолютни числа показателят е нараснал с 9,7% и съставлява 216 млрд. долара.
В доклада се отбелязва, че през миналата година военните разходи на Украйна са се увеличили с 23% и по предварителни данни съставляват 4 млрд. долара. Авторите обаче правят уговорката, че тази оценка най-вероятно не включва всички средства за войната и окончателното число може да е по-високо. През тази година Украйна планира да удвои разходите си за въоръжения.
През миналата година общият световен обем на средствата за военни цели се е равнявал на 1,776 трилиона долара, което е с 1,4% по-малко от 2013-а, и са били по отношение на БВП 2,4%. Трета поредна година вече военните бюджети демонстрират тенденция към съкращаване.
В САЩ и Западна Европа военните разходи са намалели, но това е компенсирано с ръста им в Източна Европа, Азия, Океания, Африка и в Близкия изток. В Латинска Америка положението не се е променило съществено. Според ръководителя на Отдела за военните разходи в СИПРИ Сам Пърло-Фриман увеличаването на разходите отразява влошаване на международната сигурност, но в много случаи то е следствие на корупция, на лични интереси и на автократично управление.
Авторите на доклада отбелязват, че на фона на украинската криза разположените в близост до Русия страни от Централна Европа, Прибалтика и Скандинавия са започнали да увеличават военните си бюджети. В много от случаите се преразглеждат предишните планове за финансиране за тези цели, променя се курсът към съкращаването му.
Саудитска Арабия е установила своеобразен рекорд, като е увеличила обема на финансирането със 17% — най-високият показател сред 15-те водещи страни в тази област.
В останалите западни страни тази тенденция се проявява в по-малка степен въпреки призивите на НАТО към своите членове да изразходват за военни нужди 2% от БВП. В Западна Европа най-големи отбранителни разходи имат Франция, Великобритания, Германия, Италия и Испания. Всички те планират съкращаването им през тази година, макар и в незначителен обем. Германия обаче вече обяви плановете си за увеличаване на това перо от бюджета в средносрочна перспектива.
Източник: в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар