Институтът по ядрена физика (ИЯФ) към Сибирското отделение на РАН спечели конкурса на Руския научен фонд (РНФ) за развитие на лаборатория за изучаване на методики за терапия на рак, съобщава ИТАР-ТАСС.
Става дума за финансиране от порядъка на 75 милиона рубли — по 25 милиона годишно, в течение на три години. Окончателната сума обаче още не е уточнена.
Средствата ще бъдат използвани за продължаване на изследванията на методиката за бор-неутроноулавяща терапия, която позволява избирателно да се унищожават клетките на тумора. Същността на методиката е следната: в раковите клетки, за разлика от здравите, се натрупва стабилен изотоп бор-10, при облъчване с неутрони в повредената клетка става ядрена реакция и тя загива.
Според учените този метод за лечение на тумори ще е най-ефикасен при рак на мозъка. Учените от ИЯФ работят по темата съвместно с други институти на Сибирското отделение на РАН, както и с Новосибирския държавен университет и Новосибирския държавен медицински университет. Проекта си за бор-неутроноулавящ ускорител за внедряване в клиничната практика учените от ИЯФ са представили още през 1998 г. По-късно е изработен опитен образец на уреда, а сега учените правят изпитания върху различни клетъчни структури.
Остави коментар