Рускиня, живееща в Норвегия заедно с дъщеря си, напусна страната и се върна в Русия, поради страх, че норвежките социални служби могат да й отнемат детето. Това съобщи пресслужбата на упълномощения към президента на РФ по правата на детето Павел Астахов, цитиран от РИА Новости.
По данни на пресслужбата, руското семейство пребивава с десетгодишната си дъщеря в Норвегия с работна виза. Майката работи като учител, а бащата е лекар.
На 4 ноември майката е посетена от служител на норвежката служба за защита на детето „Барневарн”, който съобщил на жената, че в училище с дъщеря й са разговаряли специалисти, които я отвели в социалните служби, след което решили да поканят и майката за беседа. Трябвало да извикат и бащата, но обаждане от тяхна страна така и не постъпило. Въпреки това, родителите посетили социалния център и след разговора момиченцето било върнато на родителите.
Според Астахов, семейството е било под наблюдение от четири месеца, а детето е могло да бъде отнето във всеки един момент. Родителите споделят, че причината за всичко това се крие в анонимно съобщение, изпратено на социалните служби и чийто източник е неизвестен, тъй като всеки може да направи доноса – от познати и учители до съученици на момиченцето.
„След този случай момичето започна да се страхува да ходи на училище, защото вече знаеше, че могат да я вземат във всеки един момент и да не се върне повече вкъщи. Майката, виждайки състоянието, в което се намира детето, взе решение да се върне в Русия. Семейството хванало възможно най-скорошния полет за Мурманск и веднага след пристигането си на родна земя, майката се обърна за помощ към руското консулство”, се казва в съобщение на пресслужбата на Астахов.
Припомняме, че в последно време зачестиха случаите на отнемане на деца от семействата на руски граждани, временно пребиваващи или постоянни жители на Норвегия. Към момента са известни 19 такива случая, съобщи Астахов.
Остави коментар