Руската Адел

Строгостта, която се превърна в един от характерните артистични стилове на Дина Гарипова, може само да й бъде от полза

Обикновено  участниците в „Евровизия” се определят през пролетта, този път обаче „Първият канал” на руската телевизия реши да ускори събитията. Без всякакви допълнителни гласувания на 19 февруари беше обявено, че на европейския конкурс ще отиде Диана Гарипова – победителката в първия сезон на руската версия на шоуто The Voice/”Глас”.

Руските участници в „Евровизия и по-рано се определяха без гласуване, обаче този път журито имаше желязно основание: на 29 декември на финала на „Гласа” за Гарипова гласуваха 54% руски граждани и още тогава, в навечерието на Новата година,  се заговори, че певицата ще бъде изпратена за участие в конкурса. На конкурса тя ще изпълни специално съчинената от шведите Габриел Аларес и Йоаким Бьорнберг с  участието на екс бас-китариста на група „Автограф” Леонид Гуткин песен “What If”.

На финала на „Гласа” за Гарипова гласуваха 54% руски граждани

Ако говорим за самата Гарипова, тя  може би за първи път в историята на руския шоу бизнес прави такова стремително катерене на върха, което, между другото, редовно се случва с финалистите на American Idol и The Voice. Дина се ражда, през 1991 година в гр. Зеленодолск (република Татарстан) в семейство на медици, но не последва своите родители по професионална линия – от шест години Гарипова започва сериозно да се занимава с вокал.

През 1999 година Дина става победителка на националния конкурс за песен „Жар-птица”, през 2005-та на международния конкурс „Златен микрофон” в Тарту, през 2010-та година Гарипова дава първи соло концерт в родния си Зеленодолск, а една година преди това е номинирана за премията на президента на Русия.

С една дума, миналата година Дина пристига на финалния тур на „Гласа” вече като популярна в родината си певица и случайно попада в групата на Александър Градски.

Градски е един от корифеите на руската естрада и, изглежда, е най-странният от тях. Започва като рок-музикант, в своите първи групи пее песни на Елвис Пресли”, по-късно разширява репертоара си благодарение на песните на класиците на официоза Александра Пахмутова и Николай Добронравов. В края на 80-те пее партия Звездоброец в операта на Римски-Корсаков „Златният петел” в Болшой театър. Написва няколко рок опери – не толкова отдавна завършва „Майстора и Маргарита” по романа на Михаил Булгаков.

Сътрудничеството на певицата със заслужения руски вокалист й идва от ползва – той уверено насочва певицата към руската версия на британската суперзвезда Адел. Вместо ефектна външност Гарипова покорява зрителите с професионална вокална техника и безупречно подбрани песни – в едно от предаванията тя изпълнява и песента на своята британска колежка “Skyfall”, станала най-популярна от саундтраковете на филмите за Джеймс Бонд.

Сътрудничеството на певицата със заслужения руски вокалист й идва от ползва – той уверено насочва певицата към руската версия на британската суперзвезда Адел

Както разказва певицата в интервю за в. „Московския комсомолец”, разговорите за нейното изпращане на „Евровизия” се водят още след финала в предаването „Глас”, но новината за това решение все пак за нея е изненада. По нейните думи, песента “What If”, която досега не е представена на широката публика, е „ярка, нежна и в същото време силна”.

Директорът на „Universal Music Russia” Дмитрий Конов, подписва договора с победителката от предаването „Глас” и на свой ред в интервю за в. „Газета.ру” казва че репутацията на „Евровизия” като „конкурс на субкултурата” не е толкова вярна, доколкото най-безумните номера, макар и да остават в паметта на попадналите на гротеската зрители, в последните години все по-често се оказват с най-ниски резултати при зрителското гласуване. На свой ред, строгостта, станала една от характерните черти в артистическия стил на Дина Гарипова, може да не й е от ползва. Трябва да отбележим, че най-новата история на „Евровизия” знае примери и от двата типа: не бе възможна да се предвиди победата на финландските маскирани металисти Lordi през 2006-а година, както и пробивът на родената в Босна Мария Шерифович с песента “Molitva” година по-късно.

Така или иначе, наставникът на Гарипова в шоуто „Глас” Александър Градский е убеден, че Дина ще се представи достойно. Артистът съобщава за РИА „Новости”, че няма да започне, едва ли не, да й предсказва победа, но не заради съмнение в способностите на неговата ученичка, а заради непредсказуемостта на конкурса, който, по неговите думи, носи по-скоро социологически, отколкото музикален характер. Обаче Градски съобщава, че е много доволен от песента, която ще изпълнява неговата подчинена, и планира да й помага в подготовката за конкурса. Самата Дина казва, че нейният наставник й е заръчал да не го подведе..