Политическата стъпка на спирането на военния транзит на НАТО в Афганистан

Както се съобщава на сайта на НАТО, алиансът се обърна към Руската федерация с молбата да разреши наземния транзит на нелетални военни товари за Афганистан през пролетта на 2008 г. Две години по-късно Русия разреши транзита на военни товари също и от Афганистан.

През 2012 г. руското правителство одобри въздушния транзит на афгански товари на НАТО. В качеството си на пункт за преразпределяне и пренасочване на товарите бе избрано летището на волжския град Уляновск. Разполагането на „натовската база“ в Уляновск предизвика широк обществен отзвук и протести на опозицията – както писаха някои медии тогава.

Значението на транзита през Русия нарасна на фона на трудностите с основния транзитен маршрут: от пакистанския град Карачи – на север, през територията на цялата страна, до Афганистан. Това трасе бе лошо контролирано от пакистанските сили за сигурност и колоните на техниката на НАТО често ставаха мишени на нападенията на въстаниците талибани.

Политическа стъпка

Експертите подчертават политическия характер на тази стъпка на руските власти. Според мнението на земестник-директора на Института за политически и военен анализ Александър Храмчихин „в това решение на Москва има повече политика“, отколкото съображения, свързани с изтичането на срока на действието резолюцията на Съвета за сигурност.

Както отбелязва анализаторът, своята роля в това може да са изиграли няколко фактора. На първо място, с изтеглянето на основната част от международните сили рязко се съкрати обемът на транзита и Москва ще загуби не чак толкова много пари от отказа си да транспортира товарите на НАТО. На второ място, Русия не я устройва новата мисия на западните страни в Афганистан „Решителна подкрепа“, тъй като тя не е оформена с решение на ООН. Анализаторът смята също, че постановлението на премиера може да бъде и „някакъв отговор“ на Москва на санкциите.

В това, че решението на Москва да прекрати афганския транзит, има политическа основа, не се съмнява и Виктор Мураховски, военен експерт, главен редактор на списанието „Арсеналът на Отечеството“.

Той смята, че това е отговор на действията на НАТО – алиансът миналата година едностранно прекрати всякакво сътрудничество по въпросите, свързани с Афганистан. Обяснявайки защо това решение, което анализаторът нарича „демонстративна крачка“, е било взето именно сега, експертът отбелязва, че Руската федерация до последно се е надявала, че „ще има успех в синхронизацията на съвместната борба с тероризма“ – с афганистанските талибани. „Оказа се, че НАТО стигнаха толкова далече, че не искат да сътрудничат дори в тази посока“, заяви за „Руски дневник“ военният експерт.

През 2014 г. от Афганистан бяха изтеглени основните сили на международната коалиция. В същото време в страната в рамките на вече новата мисия „Решителна подкрепа“ остават повече от 12 500 военнослужещи (от тях основната маса – около 10 хиляди души – са военни от САЩ). С името на официалната им задача се назовават подготовката на афганските сили за сигурност и охраната на дипломатическите представителства./livenews.bg