Русия получи нов кораб-разузнавач, с който ще бъде следена американската система за ПРО

В края на юли, на празника на руския флот – Денят на ВМФ, в централната база на Балтийския флот над главния комуникационен кораб от ново поколение по проекта 18280 „Юрий Иванов“ тържествено бе издигнат Андреевският флаг. Преди това той с успех премина заводските и държавните изпитания. В момента тече сериозна подготовка за прехвърлянето на кораба в мястото му за постоянно базиране. Това ще бъде една от базите на Северния флот на Колския полуостров.

Независимо от това, че „Юрий Иванов“ се нарича комуникационен съд, в действителност той е разузнавателен кораб. Неговите задачи са да осигурява свръзка и управление във флота, радиоразузнаване и радиоелектронна борба (РЕБ), а основното му предназначение е да проследява компонентите на американската система за ПРО. Оборудването му може да открива радиосигнали в широк честотен диапазон и да определя местоположението на източника им.

Морският надзирател

Точният състав и типа апаратура на борда не са известни поради специализацията на кораба. Известно е само, че съдът е оборудван със система за радиоразузнаване и контрол в широк диапазон, система за събиране на информация за работата на радиотехническите средства на вероятния противник. Също така, корабът притежава мултиспектрален комплекс за разузнаване и може да проследява огромно количество сигнали с различна мощност в различни диапазони, при това, не само да засича, но и да анализира произхода им.

С други думи, този най-модерен комплекс ще наблюдава стратегическото въоръжение на чуждите държави, включително изстрелването на ракети-прихващачи, балистични ракети-мишени. Освен това, по силите му е да контролира изстрелването на междуконтинентални балистични ракети, в това число и стартиращи от подводници или от космически ракети-носители. На „Юрий Иванов“ не могат да му се изплъзнат дори и изпитания на перспективни образци стратегическо въоръжение, ако те се провеждат от чужди държави.

Хиперзвукови летателни апарати, високоточно оръжие от типа на планиращите бойни глави и управляемите крилати ракети с различни видове базиране – комплексът всичко ще „види“ и своевременно ще предаде информацията на руското военно командване.

Наследникът на космическия флот

„Юрий Иванов“ не е единственият кораб-разузнавач в руския флот. „В СССР също имаше кораби-разузнавачи. По времето на „студената война“ те се намираха в неутрални води и водеха разузнаване в съседство с районите на учения на потенциалния противник“ – уточнява редакторът на вестник „Независимое военное обозрение“ Владимир Шчербаков.

Във ВМФ на СССР подобни задачи се изпълняваха от корабите от измерителния комплекс (КИК), които се занимаваха с контрол на параметрите на полета на балистичните ракети в различни отрязъци от траекторията им. При това, корабите от КИК контролираха не само стартовете на съветските ракети, но и зорко следяха изстрелванията на чуждестранните космически апарати. През 60-те години корабите-измерители получиха информация за американските ядрени височинни взривове. Тези кораби ги наричаха още и космически флот на СССР.

Досега от тези кораби-измерители се е запазил само един – „Маршал Крилов“. През 1998 г. корабът „Маршал Крилов“ официално стана комуникационен съд. През 2012 г. той бе модернизиран и сега продължава да следи изпитанията на руското ракетно въоръжение във флота, а също така да обезпечава летателните и конструкторски изпитания на космическите апарати и ракетите-носители.

Но с течение на времето политическата обстановка се измени, технологиите за радиоелектронно разузнаване се усъвършенстваха, и на флота му потрябваха кораби-разузнавачи от ново поколение.

„Като се има предвид разрастването на американската противоракетна система в близост до границите на Русия, в момента с приоритет се ползва проследяването на американската мобилна компонента на системата за ПРО – Иджис. Именно тя ще бъде следена от новия кораб“, каза Шчербаков.

Към днешна дата „Юрий Иванов“ е най-големият разузнавателен кораб в руския флот. С дължина от 95 метра и ширина 16 метра, с водоизместимост от 4 000 тона и оборудване с изключително мощни средства за електронна обработка на разузнавателни данни. С течение на времето броят на „шпионските“ кораби ще се увеличи: на доковете в „Северная верф“ вече е заложен вторият кораб по проект 18280 – „Иван Хурс“.

Предвижда се минимум четири такива кораба да бъдат пуснати на вода. След Северния флот, те ще бъдат доставени в Тихоокеанския, Балтийския и Черноморския флотове на Русия.

Източник: Руски дневник

 

error: Съдържанието ни е авторско!