Русия не отстъпва, а в някои аспекти дори превъзхожда САЩ в областта на космическата радиолокация, заяи пред ТАСС заместник-генералният конструктор на ОАО „РТИ“ Дмитрий Ступин. Той уточни, че американците лидират в областта на мониторинга на въздушното пространство, но в сферата на космическото пространство характеристиките, които дават руските локатори, не са по-лоши от американските: „Ние умеем да компенсираме нашето определено техническо изоставане с оптимални конструкторски и програмно-алгоритмични решения.“
Заместник-генералният конструктор на РТИ разказа още, че освен наземните радиолокационни станции концернът е започнал да разработва бордови за различни типове носители: „Ние владеем платформени решения, на базата на които могат да бъдат формирани конкретни предложения както за наземните средства, така и за всякакви бордови. Засега това са само разработки, но за тях има сериозна перспектива.“
Ступин заяви, че икономическата ситуация в страната не се отразява на финансирането на развитието на системата за предупреждение за ракетно нападение (СПРН): „Договорите, които изпълняваме, са под контрола на първите лица в държавата и се финансират в съответствие със заявените числа. В този план не сме почувствали проблеми. Що се отнася до перспективните разработки, можем да прогнозираме някои проблеми, но като цяло до 2025 г. сме осигурени с работа.“
Системата за предупреждение за ракетно нападение се състои от два ешелона – наземен и космически. В края на миналата година генералният конструктор на СПРН Сергей Боев съобщи пред ТАСС, че за Русия няма неконтролирани ракетоопасни направления. Космическият ешелон сега предстои да бъде възроден – последният спътник „Око-1″, предназначен за отриване на пускове на балистични ракети, престана да работи през миналата година. Първият нов спътник ще бъде изстрелян до края на тази година.
Ступин отбеляза също така, че програмно-апаратният комплекс на Националния център за управление на отбраната ще предлага на ръководството варианти за действие в една или друга ситуация, но решението си остава за човека. Засега центърът е условно телекомуникационен, тоест – намирайки се в него, можеш да се свържеш с всеки регион, директно да се усетиш участник в едни или други събития поради системата за наблюдение и визуализиране. В бъдеще центърът ще анализира различни ситуации, за да се разбере как се развиват те и до какви последици може да доведе това. В перспектива програмно-апаратният комплекс на центъра сам ще предлага варианти за действие в едни или други ситуации. Тези варианти ще бъдат докладвани на ръководството за приемане на съответни решения.
За руските подразделения в Арктика се създава система за комплексен мониторинг.
Националният център за управление на отбраната на Русия официално встъпи на бойно дежурство на 1 декември 2014г. Тук се стичат всички информационни потоци, позволяващи в реално време да бъде осигурено управлението на цялата военна организация на държавата и да се реагира на кризисни ситуации в страната и в света. В създаването на Центъра участваха над 50 предприятия. Представителят на „РТИ“ подчерта, че финансирането на проекта продължава в пълен обем.
Остави коментар