ПЕТ ФАКТА ОТ ДЕСЕТ ГОДИНИ НА ПРЕЗИДЕНТСКИЯ ПОСТ НА ВЛАДИМИР ПУТИН
На 7 май 2012 година Владимир Путин отново пое жезъла на управлението на държавата. По повод тази дата, журналистите от в „Российская газета” са събрали най-ярките факти от десетте години президентство на Владимир Путин (2000−2008 и 2012 до днес). Колегите са избрали събития от различни сфери на дейността на президента. Но би било непростимо, ако не напомним поне три огромни заслуги на руския лидер: спирането на Втората чеченска война, установяването на траен мир и възстановяването на Чечня; запазването на държавата по време, когато разпадът на Русия изглеждаше не само теоретично възможен, а и напълно реален; утвърждаването на Русия като важен фактор на световната политическа сцена.
Не по хронологичен ред е подредила „Российская газета” избраните събития и факти, но те безспорно са ярки и значими.
Крим в състава на Русия
„Днес, опирайки се на резултатите от референдума в Крим, на волята на народа, внасям във Федералното събрание и моля да бъде разгледан Конституционен закон за приемането в състава на Русия на два нови субекта на Федерацията: Република Крим и град Севастопол”. Тези думи произнесе Владимир Путин на 18 март 2014 г., а речта му бе призната за една от най-силните и емоционални през всичките му президентски години. По-късно самият той признава, че тази фраза написал в последния момент, окончателното решение не е било взето предварително, а едва след като станали известни резултатите от референдума в Крим — 96% за присъединяването към Русия.
Победата Сочи
През 2007 г. в Гватемала на сесията на МОК бе обявено, че Сочи е спечелил правото да е домакин на зимната Олимпиада-2014. От самото начало заявката бе подкрепена от Владимир Путин, който бе и ръководител на делегацията на сесията на МОК. Именно той стана гарант за успешното провеждане на игрите и ясно заяви това на срещата в Гватемала. Триумфът на Олимпиада-2014 в Сочи показа, че Путин удържа на думата си.
Спасението на Байкал
Когато на 1 август 2009 г. президентът Путин достигна дъното на езерото Байкал с апарата „Мир-1″, не липсваха скептични и иронични коментари. Но нека напомним, че това не беше просто екзотика и разходка за слава, а част от последователна политика за спасяването на уникалното езеро. През 2006г. именно Путин реши тръбата на петролопровода „Източен Сибир-Тихи океан” да не бъде прокарана толкова близо — на 800 м, покрай бреговете на Байкал. „Ако има дори минимална вероятност от замърсяването на Байкал, трябва да направим всичко необходимо, не за да минимизираме тази опасност, а изобщо да я изключим”, каза тогава Владимир Владимирович. Спускайки се на дъното на Байкал, Путин се убеди, че задачата е изпълнена, а по-късно защитата на уникалното природно водохранилище бе узаконена на държавно равнище.
Демографията като приоритет
От 1992 г. започва развитието на опасната тенденция — смъртността превишава раждаемостта в Русия. Едва през миналата година настъпва прелом в преодоляването на демографската криза. По данни на статистиката през 2013 г. в страната са се родили 1 9012 млн бебета, а починалите жители на страната са 1 8783 млн. Бързо нарастване на раждаемостта се забелязва през последните пет години. Президентът Владимир Путин провъзгласи демографията за един от приоритетите на социалната политика на държавата. От 2007 г. стартират няколко програми в подкрепа на семейството и поощряване на раждаемостта, като родови сертификати, майчин капитал, увеличаване на детските надбавки и пр. Демографията продължава да е сред приоритетните направления в дейността на държавата.
Казусът Сирия
Когато през август 2013 г. президентът на САЩ Барак Обама поиска съгласието на Конгреса за военна намеса в Сирия, светът изтръпна — това означаваше нови невинни жертви и ескалация на конфликта. Тогава Владимир Путин се нагърби с ролята на посредник и на 12 септември в „Ню Йорк таймс” бе публикувана статията му — фактически обръщение към властите в САЩ и към американските граждани, в което настояваше международната общност да се възползва от готовността на сирийските власти химическият арсенал да бъде поставен под контрол и по-късно — унищожен. Посредничеството на Русия бе прието и така бе избегната военната операция в Сирия.
в. „Русия днес – Россия сегодня“
Остави коментар