Победи и празненства в Сочи

Напълно закономерно голямата звезда на българския зимен спорт и най-вече на олимпиадата в Сочи Александра Жекова отпразнува успешното си представяне с подобаващо парти. Сани, баща й Виктор и част от българските олимпийци посетиха руския клуб, който е само за участници в игрите. Той и се намира в района на „Роза Хутор“, близо до трасето за сноуборд. „Първоначално мислех да отбележим петото място с по чаша вино, но после отидохме в руския клуб“, разказа Сани. „Там беше страшно. Имаше много танци, хубава музика и наистина се забавлявахме“. Преди това Жекова е прочела стотици sms, имейли и поздравления във Фейсбук. „Наистина получих поздрави от цял свят. Благодаря на всички за милите думи и подкрепата по пътя към Сочи“.

Ден след старта Сани и майка й Божана бяха специални гости на къщата на P&G в олимпийския парк. Именно по покана на глобалния спонсор на МОК и кампанията „Благодаря ти, мамо“ Божана е на игрите. Преди официалната част тя получи като подарък от домакините маникюр в цветовете на българското знаме. При влизането в къщата Сани сложи автографа си под този на руския световноизвестен хокеист Александър Овечкин. Тя нарисува стрелка към името му и написа още „легенда“.

Хеттрик за Дария в Сочи

Кралицата на Сочи се казва Дария Домрачова. Състезателката от Беларус спечели трети златен медал на Игрите и се превърна в най-успешната биатлонистка в историята на зимните олимпийски игри. Спряганата за гадже на легендарния Оле Ейнар Бьорндален бе над всички в масовия старт на 12,5 км. Само с 1 грешка в стрелбата тя изпревари Габриела Соукалова. Чехкинята също бе с 1 пропуск на огневия рубеж. Със силен финален спринт Тирил Екхоф от Норвегия спечели бронзовия медал. Домрачова стана първата жена, която печели три индивидуални олимпийски титли в биатлона. Три златни отличия има и германката Кати Вилхелм, но едно от тях е спечелено в щафета.

Преди игрите в Сочи 27-годишната Дария имаше само един бронз в индивидуалния старт във Ванкувър, но с представянето си в Русия заслужи правото да бъде обявена за спортист номер 1 на 22-рата бяла олимпиада.