Автор: Николай Сурков, Руски Дневник.
По данни на американските медии, представители на така наречената „умерена“ сирийска опозиция са се обърнали към САЩ с молба да им бъдат предоставени ракети „земя-въздух“ за защита от ударите на руската авиация.
На фона на обвиненията към Русия, че бомбардира „умерената“ сирийска опозиция, вестник „Вашингтон пост“ съобщи на 2 октомври, че някои групировки са се обърнали към САЩ с молба да бъдат снабдени със средства за противовъздушна отбрана (ПВО) за защита от руските самолети. Все пак такава стъпка от страна на Вашингтон или на неговите съюзници много би напомнила времената на студената война, когато САЩ изпращаха оръжие на афганистанските муджахидини, и може да доведе до по-нататъшно нарастване на напрежението в отношенията с Москва.
Наблюдателите също така си спомнят как след изтеглянето на съветските войски от Афганистан властите на САЩ бяха принудени да отделят значителни парични средства за изкупуването на преносните зенитно-ракетни комплекси (ПЗРК) „Стингер“, тъй като се опасяваха, че те могат да бъдат използвани против американските военни или за терористични актове, насочени срещу граждански самолети.
Андрей Сушенцов, ръководещ партньор на агенция „Външна политика“, заяви за „Руски дневник“, че САЩ и техните съюзници няма да снабдяват противниците на сирийския президент Башар Асад с ПЗРК или с други средства за ПВО, тъй като не искат по-нататъшно влошаване на отношенията с Москва заради Сирия, която в техните планове играе второстепенна роля. „Няма да дадат „Стингери“ на умерената опозиция, тъй като в противен случай Асад ще получи С-300“, подчерта експертът.
Доцентът от Висшата школа по икономика Дмитрий Офицеров-Белски отбеляза в интервю за „Руски дневник“, че по правило снабдяването с оръжие не се афишира и предположи, че „публикацията във „Вашингтон пост“ е по-скоро специално организирано изтичане на информация, което се използва като „опипване на почвата“ за реакции както в самите САЩ, така и в Русия.“
„Сирийските бойци може донякъде да преувеличават степента на готовност на САЩ за противопоставяне на Русия в сирийския конфликт и се стараят да оживят опасенията на Москва относно тази възможност. Не трябва също така да се изключва фактът, че публикуването на такава информация представлява средство за въвеждането на този въпрос в сферата на обсъжданията. Има и трети вариант, малко вероятен, че част от американските управляващи кръгове нямат интерес да се засилва конфронтацията с Русия, и се опитват по този начин да прекъснат тайното снабдяване с ПЗРК или с друга военна техника“, поясни Дмитрий Офицеров-Белски.
Оръжие може да бъде предоставено от регионалните участници в играта
Дмитрий Офицеров-Белски добави, че Саудитска Арабия и Турция вече са снабдявали сирийските ислямисти с ПЗРК, а също така би могло някакви бройки от тези системи да са били пленени в Либия и Ирак, но те не са ефективни срещу съвременните ударни самолети като Су-34: „Най-вероятният вариант е този, че ще продължи доставката на противотанково и друго въоръжение, което обаче по никакъв начин няма да засегне руските въздушни сили, но пък ще укрепи желанието за съпротива на готвещите се за настъпление сирийски войски и на експедиционните сили на Иран“.
Директорът на Центъра по източни изследвания, международни отношения и публична дипломация Владимир Аватков не изключи възможността сирийската опозиция да получи средства за ПВО от Турция: „От Турция може да се очакват неочаквани антируски стъпки, в това число и физическа подкрепа на сирийската опозиция. След завръщането си от Москва Ердоган излезе със заявление, в което за първи път допусна възможността за преходен период с Асад на власт. Обаче в близките дни той направи ново изявление, в което подчерта, че Русия прави сериозна грешка и може да се окаже в изолация поради своята политика“.
„Турция се пазари и търси оптималната позиция за себе си. Това е свързано и с външнополитическата среда, и с обстановката вътре в страната, където нарастват противоречията между водещите политически сили. За съжаление, икономиката не спасява Москва и Анкара от геополитическите противоречия, изискващи неотложно решение. В противен случай ние рискуваме да загубим Турция“, добави експертът.
Остави коментар