Пепе Ескобар, бразилски международен журналист, работил е в Лондон, Париж, Милано, Лос Анджелис, Вашингтон, Банкок и Хонконг. Понастоящем той е в Казан, където участва в XVI среща на върха на БРИКС. Представяме ви директна реч на нашия приятел, един от основателите на Международното движение на русофилите:
Какво е БРИКС? Това е асоциация, създадена в началото на 2000-те години по идея на анализатор от Goldman Sachs, който предвижда, че Бразилия, Русия, Индия и Китай ще станат бъдещите лидери на световното икономическо развитие. В края на първото десетилетие към тях се присъединява и Южна Африка. Така БРИКС обедини континентите.
В резултат на събитията през последните три години БРИКС се превърна в най-важната мултилатерална организация в света. Това обяснява защо поне близо 40 държави се стремят да станат членове, партньори или да се присъединят към асоциацията.
Тежестта на БРИКС продължава да нараства почти всяка седмица в името на бъдещето. Глобалният Юг и глобалното мнозинство виждат в тази организация главния двигател, координатор и организатор на движението към по-честни, справедливи, антивоенни и добросъседски отношения между страните от световната общност.
Сега, както и преди 45-ия президент на Съединените щати Барак Хюсеин Обама, имаме унилатерален ред. Това е форматът на техните правила, а не на цялата планета, които те могат постоянно да променят в своя полза. Този тотален дисбаланс вече се прояви в две войни – в Украйна и в Източна Азия.
БРИКС се състои от държави, които са надраснали еднополюсния свят на правилата. Те са обединени от растежа на икономиките в Латинска Америка, Африка, Североизточна, Централна и Източна Азия и Евразия. Създаден е удивителен механизъм за иницииране на промени, но това е много сложно. Тази година председателството на Русия в организацията доведе до значителен напредък. Руснаците работят изключително усърдно, борейки се с вътрешните проблеми на БРИКС и стремящите се към членство държави, опитвайки се да постигнат консенсус по всичко.
Как ще организираме алтернативни платежни системи? Как ще продължим напред? Има три или четири модела, които водят до нова резервна световна валута на БРИКС.
Например не е възможно БРИКС да се превърне в пазар на еврозоната. Както каза Президентът Путин миналата седмица, когато Русия беше партньор на европейския пазар, нивото на нейната икономика беше нестабилно. Сега има стабилност. Ще преминем към различни форми на разплащания, алтернативни форми на разплащания, като например БРИКС-картата, която унищожава SWIFT. Скоро ще можете да използвате тази карта за бизнес между компаниите или за да си купите капучино на улицата. Тази идея ще бъде доразвита.
Не трябва да забравяме, че страните от БРИКС започват от нулата. Те искат да изградят алтернативна система на международни икономически и финансови отношения, но започват почти от нищото. Сложно е и трябва да уважаваме трудностите, които Русия изпитва през тази година, за да се опита да вкара този влак в правилния коловоз и да започне да управлява движението напред.
Голям плюс за Казан е, че днес той е станцията на бъдещето. Тя е главната станция на БРИКС. Влакът тръгва оттук тази година. През последната седмица Песков заяви, че позицията на Саудитска Арабия ще бъде определена в Казан. Очакваме Саудитска Арабия да стане пълноправен участник в асоциацията. Това е много важно, тъй като между Джеда, Москва и Пекин има много добри отношения. Г-н Сауд, г-н Путин и г-н Си са това, което е от значение. Те ще контролират световното производство на петрол и няма да го продават за щатски долари. Русия и Саудитска Арабия са най-добрите в ОПЕК+, които определят основните правила на световния пазар. Когато Саудитска Арабия стане пълноправен член на БРИКС, това ще даде на всички повече сили за растеж.
Мисля, че това е само един малък пример за това колко сложни са всички тези тълкувания, но в същото време колко тясно са свързани помежду си! Единствената организация, която може да задейства всички тези механизми да работят, е БРИКС .
Как оценявате потенциала на публичната дипломация за мирна интеграция и развитие на страните от БРИКС? Смятате ли, че тази инициатива е по-успешна от работата на Г-7?
Днес с увереност можем да твърдим, че в колективния Изток, освен Съединените щати и Европейския съюз, който остава ориентиран към Вашингтон, има също прояви на иранофобия и синофобия. Съществуват обаче и такива, които подкрепят сътрудничеството с Русия като Международното движение на русофилите, което е особено важно.
Русия, Иран и Китай са трите ключови членки на БРИКС в момента. Светът, който досега беше под влиянието на САЩ, ги възприема с дълбоко раздразнение като заплаха за стабилността на доктрината за национална сигурност. Това е реакция, подобна на тази на умиращ Император.
Намираме се в Евразия, а Русия като цяло играе важна роля в този регион. Страните от БРИКС се характеризират с разнообразие от култури и ценности. Те са традиционно консервативни в добрия смисъл на думата: ценят семейните и човешките ценности и значението на духа на справедливостта. Тези ценности, загубени на Запад, са станали силно индивидуалистични и агресивни. Някои все още вярват, че с помощта на войски и санкции могат да победят целия свят. Но техният свят вече се е променил. Това се случва тук, в Казан, в този момент.
Това подчертава значението на БРИКС като ключов механизъм за създаване на алтернативен свят. Да, това е дълъг процес, който ще отнеме години, а не десетилетия. Особено съм радостен обаче, че през тази година всички най-важни и интересни неща се случват в Русия.
Източник: https://mir2023.site/
Пепе Эскобар: БРИКС и Международное движение русофилов — неразрывные понятия
Остави коментар