Депутатът от Държавната дума на РФ Михаил Дегтярьов от ЛДПР е изпратил писмо до кмета на Москва Сергей Собянин с предложение улица или площад в столицата да бъдат наречени „В памет на жертвите на Одеския Хатин”, както и да се издигне мемориал, посветен на трагедията в Одеса на 2 май миналата година. Депутатът предлага това да стане на територията на Нова Москва, защото според Градостроителния кодекс в столицата могат да се преименуват само улици с дублиращи се наименования.
Дегтярьов мотивира предложението си с факта, че само година след ужасното и позорно събитие то преднамерено се „заличава”, още повече с помощта на европейски и американски власти. „Не се провежда никакво разследване на престъплението, а това е признат от ООН факт, причастните към следствието лица загадъчно загиват, а медиите, включително и руските, са изгубили интерес към събитието от 2014 г.”, пояснява депутатът. Той смята, че трябва да бъде запазена паметта за хората, жертвани в името на амбициите на шепа политици, разпалили гражданска война в братската страна. Парламентаристът предлага средствата за реализация на тази идея да бъдат събрани от волни пожертвования.
Дегдярьов получи подкрепа от свои колеги, други обаче се обявиха против инициативата. Сред тях е първият зам.-председател на Комитета по култура на Думата Елена Драпенко, според която не е правилно жилищни масиви да се именуват в памет на умрели. „Не съм сигурна, че хората ще искат да живеят на площад с подобно име, може би е по-удачно да се сложи някакъв почетен знак, например в чест на града герой Одеса. Ние смятаме, че фашисткият режим в Украйна трябва да бъде предаден на международния съд заради злодеянията си. Но да се наричат жилищни масиви в памет на жертвите, не е много етично”, каза Драпенко.
Реакцията на депутати от Московската градска дума бе, че столичани сами решават въпроса за преименуване на улици или площади. Несъмнено трябва да се почете паметта на жертвите, но друг въпрос е как най-правилно да стане това, смята Андрей Метелски.
Много рязко към инициативата на депутата от ЛДПР се отнесе историкът и военен експерт Борис Юлин: „Трябва да се определим — ако сега в Украйна има фашистки режим, на който нашата страна и народ се противопоставят, названието би било актуално и оправдано. Или ние имаме там делови партньори, на които продаваме газ, правим отстъпки, поддържаме делови отношения? Тогава как може събитията в Одеса, които украинската страна официално не признава за престъпление, да се обявят за „Одески Хатин”? Това намирисва на двуличие”.
Ще напомним, че на 2 май 2014 г. в Одеса се сблъскаха активисти на движението „Антимайдан” и радикални привърженици на евромайдана, сред които имаше и членове на групировката „Десен сектор”. Около 50 души изгоряха в пожар в зданието на Дома на профсъюзите, което бе атакувано с „коктейли Молотов”./ в. Русия днес – Россия сегодня
Остави коментар