Основни насоки и задачи на Национално движение „Русофили“ за периода 2024-2028 г.

Приети на Общо събрание на движението на 29.06.2024 г.

Настоящите основни насоки произтичат и са естествено продължение на Стратегията на Национално Движение Русофили, приета от Общото събрание.

Общото събрание на НД Русофили, като отчита:

– изостреното глобално противопоставяне в геополитически план, предизвикано от формиращия се многополюсен свят и Специалната военна операция на Руската Федерация в Украйна;

– ограничените възможности за взимане на самостоятелни решения, свързани с външната и вътрешна политика на страната, обусловени от отредената ни подчинена позиция на членове на Европейският съюз и НАТО;

– наложилата се като доминираща официална и насърчаваща позиция на активна русофобска и антируска пропаганда, поведение и действие във вътрешнополитическия живот на страната;

– натрупания повече от 20 години опит и необходимостта да опазим и съхраним Движението, като приведем нашите програмни документи и дейността си в съответствие с условията на промененото историческо време;

– обстоятелството, че България като неразделна част от Европейския съюз, се нуждае от широкообхватни позитивни, приятелски отношения с Русия, поради историческата свързаност на двата народа и защото отстояването на българския национален интерес изисква отношенията с Русия да бъдат един от главните вектори на националната политика на България;

– необходимостта да запазим своята идентичност на българска патриотична и националноотговорна организация,

формулира своята основна цел така:

Утвърждаване и развитие на българо-руските политически, икономически и културни отношения чрез разгръщането им като стратегически, с жизнено значение за българската нация.

Противодействие на всякакви опити за въвличането на България във враждебни действия спрямо Русия.

Осъзнавайки, че България е неразделна част от Европейския съюз, ние ще се борим за пълноценни позитивни отношения между Европа и Русия, защото „Европа е по-силна в съюз с Русия“.

 За постигането на тази стратегическа цел НД Русофили ще разгърне своята дейност в следните основни насоки:

– укрепване и развитие на структурите, увеличаване членската маса на Движението до достигане на критична маса, способна да влияе върху процесите в българското общество;

– запазване и обогатяване на традиционните дейности и допълването им с нови, вкл. местни инициативи, като основна форма за засилване на емоционалните връзки и сплотяване на българските граждани с русофилски убеждения;

– засилване гражданската ангажираност на НД Русофили чрез изработване и огласяване на ясни обществени позиции по важни теми от вътрешен и международен характер. Значително подобряване присъствието на НД Русофили в публичното пространство.

– стремеж за превръщането на НД Русофили във фактор за отстояване на националните интереси на Р България чрез нормализиране на политическите, икономическите, духовни и културни отношения с Руската федерация.

I. Развитие и укрепване на териториалните структури и повишаване на активността и ролята на ръководните органи и ръководствата на организационните звена на Движението.

  1. Членовете на Националния съвет и Изпълнителното бюро да насочат своите усилия за методическото и организационно подпомагане дейността на областните и общинските съвети, в съответствие с програмните документи на НД Русофили, за повишаване тяхната самостоятелност и инициативност в планирането и реализирането на националните и местни мероприятия, за изграждане на активна обществена позиция и постигане на значимо влияние върху местните държавни и общински органи и институции, за издигане на ролята, мястото и значението на Движението в българското общество.
  2. Ръководствата на общинските организации, клубовете и областните съвети да активизират дейността си за привличане на нови членове, съмишленици и симпатизанти чрез разясняване на необходимостта от осъществяване на българския национален интерес чрез развитие на целите и задачите на НД Русофили.
  3. Да се подобрява качественият състав на общинските организации и клубовете, като се привличат за членове хора със средно и по-високо образование, младежи, хора в активна трудоспособна възраст, местни авторитети.

 

II. Запазване и обогатяване на традиционните дейности и допълването им с нови, вкл. местни инициативи, като основа за развитие на Движението и условие за повишаване ролята и мястото му в обществото, и като форма за укрепване на връзките между българските граждани с русофилски убеждения.

  1. Областните съвети и ръководствата на общинските организации да активизират дейността си за разширяване на обхвата и увеличаване броя на участниците във фестивала „Пусть всегда будет солнце“, конкурсите „Не се гаси туй, що не гасне“ и „Обичам моята Родина“.
  • да се обогати работата с учащите за придобиване на знания за съвременна Русия, за руската история, литература и изкуство, за историческите връзки между българския и руския народи чрез предлагане на нови тематични конкурси, викторини, развитие на художествената самодейност и други форми с развлекателен и образователен характер;
  • Националният съвет, Изпълнителното бюро, общинските организации и областни съвети да предприемат необходимите действия за разгръщане на изучаването на руския език в детските градини и създаване на интерес в учениците от начален курс и изучаването му като СИП;
  • подкрепа на различните форми за извънкласно изучаване на руски език – организиране на групи в читалищата, неделни курсове за деца, он-лайн обучение от руски преподаватели за възрастни с последващо сертифициране и др.
  1. Развитие и обогатяване на инициативата „Памет“ за поддържане на историческата памет за цивилизационната близост между българския и руския народи, за духовния и културен принос един към друг.
  • да продължи работата за изграждане на паметници и паметни знаци в страната, ремонт и реконструкция на съществуващите по инициатива на НД Русофили;
  • предприемане на активни действия по опазване от разрушаване и съхраняване на руските и съветски паметници на територията на страната;
  • разширяване изследователската и издателска дейност за популяризиране историята на българо-руските отношения и техните съвременни измерения, традициите, обичаите, културните и духовни измерения, свързващи българския и руския народи. Популяризиране на руската класическа и съвременна литература у нас, както и нашата в Русия;
  • активно противопоставяне срещу опитите за фалшификация на историята и представянето на Русия като агресор в Руско-турската освободителна война, като нашественик в България тогава и в следващите периоди, чрез публични изяви, медийни участия, публикации и др. мероприятия;
  • особено внимание следва да се обръща на патриотичното възпитание на децата и подрастващите.
  1. Да се възстанови и даде нов тласък на инициативата „Диалог за България“, с участието както на членове и съмишленици на НД Русофили, така и с представители на граждански и политически организации в съответната териториална единица.
  2. Ежегодно да се планира организирането на срещи и дискусии под формата на кръгли маси, конференции и други форми, на които да се изработват и огласяват в публичното пространство позиции, насоки и предложения по главните проблеми в развитието на България, в контекста на динамичната геополитическа обстановка.
  3. Особено внимание следва да се обръща на разпространението в страната, разширяването на обхвата и увеличаване броя на участниците в станалите вече традиционни масови мероприятия – шествията „Признателна България“ на 3 март, „Безсмъртен полк – България“ на 9 май, отбелязване на Освобождението от турско робство на различните населени места в България, инициативата „Свещичка за Апостола“ и др. Да се подкрепя и насърчава провеждането на масови мероприятия с русофилска и патриотична насоченост от местно и регионално значение.
  4. Утвърждаване, развитие и обогатяване в съдържателно отношение на традиционния и доказал своето обществено влияние ежегоден Събор на приятелите на Русия в контекста на разгръщащото се Международно движение на русофилите.
  5. Активно включване в дейността на Движението на дейности и мероприятията на Международното движение на русофилите, с което да подкрепяме неговото развитие и утвърждаването му като влиятелен фактор при формирането и развитието на международните отношения.
  6. Възстановяване в съвременните условия на традиционното човешко общуване между българските и руските граждани чрез въвеждане на комплекс от съвременни средства и платформи за общуване и диалог на различни социални групи от двете страни, като средство срещу съществуващите прояви на българофобия в руското общество. Да се въведе практиката за провеждане видео-конферентни връзки между представители на различни граждански и професионални общности от руска и българска страна по взаимно приемливи теми.
  • повишаване на активността на Изпълнителното бюро и регионалните структури за развитието на академичните връзки между български и руски висши училища, за насочване на завършващите ученици и студенти към обучение в руски висши учебни заведения;
  • насърчаване на ученическия и студентски обмен чрез стажове, специализации, провеждане на общи културни мероприятия, туризъм и други съвместни дейности.
  1. При осъществяване на своите дейности и мероприятия общинските организации и клубовете да установят трайни отношения на двупосочно сътрудничество с общинските органи на управление – русофилските организации да се включват активно в дейностите на местната власт, когато те са в съответствие с целите и задачите на НД Русофили, и заедно с това общинските органи и институции да включват в своите годишни „Календарни планове за културните събития“ мероприятия от годишните планове на Движението с национално и местно значение. Да се развива и обогатява сътрудничеството и взаимодействието с различните културни институции – читалища, музеи и др.
  2. Да продължи развитието и укрепването на приятелските отношенията на сътрудничество и съвместна дейност с досегашните доказали се във времето партньорски организации. В същото време, за да се ограничат принудително наложените мерки и действия от страна на официалната власт за маргинализиране и изолиране на НД Русофили от обществения живот на страната, да се разшири кръгът на партньорските организации и се обогатят съществуващите форми на взаимодействие.
  3. Националният съвет, Изпълнителното бюро и общинските ръководства да активизират работата си по подобряване на финансирането на дейностите чрез пълноценно осъществяване на възможностите, предвидени в чл. 30, ал. 2 от Устава на Сдружението. Да се създадат необходимите условия за отчитане и разходване на доброволните вноски от членовете на Движението чрез разработване и приемане на „Правилник за финансовата и деловодна дейност“.

 

III. Засилване гражданската ангажираност на НД Русофили чрез изработване и огласяване на ясни обществени позиции по важни теми от вътрешен и международен характер. Значително подобряване присъствието на НД Русофили в публичното пространство.

  1. Консултативният съвет към Националния съвет и Аналитичният център към Изпълнителното бюро периодично да изработват позиции по основни теми и конкретни реакции, свързани с общественополитическия живот на страната, както и събития от международен характер. В извънредни ситуации Изпълнителното бюро следва да реагира незабавно. Да се въведе практиката от името на ръководните органи на Сдружението официално да се депозират споменатите документи в съответните държавни органи пряко или заедно с други партньорски организации.
  2. На позициите и становищата на НД Русофили да се дава възможно най-широка гласност, чрез увеличаване медийните изяви както на националното, така и на местните и регионални ръководства на Движението, включително чрез по-интензивно присъствие в централните и регионалните медии. В обстановката на наложеното ни информационно затъмнение е необходимо и създаването на нова организация по използване на интернет пространството, което включва пълноценно сътрудничество с приятелски информационни агенции, засилено присъствие на централното ръководство, областните и общински структури в социалните мрежи – Вайбър, Фейсбук, Телеграм и др. Изграждане на механизъм за координация, обмен на информация и позиции между организационните звена на Движението.
  3. В набора от средства за изразяване на позиция да се включат организирането на шествия, демонстрации и други мероприятия, провеждани самостоятелно или във взаимодействие с партньорски организации, както и други законни форми, когато това се налага. Съборът на приятелите на Русия като най-внушителната русофилска изява следва да бъде и най-силният рупор за заявяване на позиции и оценки за политиката на управляващите по отношенията ни с Русия.
  4. Особено внимание следва да се обърне на включването на всички възможни информационни ресурси за популяризирането на идеите и дейността на Международното движение на русофилите, като стабилизиращ фактор в условията на преход от еднополюсен към многополюсен модел на развитие на човешката цивилизация.

 

IV. Стремеж за превръщане на НД Русофили във фактор за отстояване на националните интереси на Р. България чрез нормализиране на политическите, икономическите, духовни и културни отношения с Руската федерация.

  1. Разгръщането на териториалното покритие на НД Русофили в страната и укрепване на неговите структури, чрез което Движението да се утвърждава като действена обществена формация, противопоставяща се на опитите за насаждане на ценностни системи, чужди и враждебни на българските традиции, на нашата славянска и православна духовност.
  2. Да се осъществи широко взаимодействие и координация с други партньорски неправителствени организации и личности с ярко изразена патриотична ориентация, за формулиране и постигане целите на българския национален интерес.
  3. Една от главните теми на вътрешнополитическия живот на страната в настоящия момент, която ще доминира и в следващите няколко години, е темата за мира и войната. Наш основен патриотичен дълг е да се противопоставим на всякакви опити България да бъде въвлечена в информационна, кибервойна или каквато и да е била форма на „горещ“ конфликт с Русия.
  4. Основен акцент в позицията на НД Русофили следва да бъде последователното и твърдо отстояване на необходимостта от запазване на неутралитет в разгърналия се конфликт, като гаранция за защита на националните интереси и суверенитета на Р. България.
  5. Като неправителствена, неполитическа организация, загрижена за просперитета на българското общество, ние продължаваме да отстояваме и пропагандираме необходимостта от осъществяване на равнопоставено взаимноизгодно сътрудничество на България с Руската федерация. Възстановяването и обогатяването на нашите политически, икономически, духовни и културни връзки и отношения е от жизнено значение за пълноценното развитие на страната и следва да се утвърди като една от главните стратегически насоки на националната ни политика, защото по наше дълбоко убеждение България и Европа са „по-силни в съюз с Русия“.
error: Съдържанието ни е авторско!