Първата заповед и първата войска за превземането на София по време на Руско-турската освободителна война 1877- 1878г.тръгват от с.Требич
В столичния квартал „Требич“ на 1 март 2013 година е открит паметник, посветен на първоосвободителите на София – ген. Пьотр Черевин и есаул Бариш-Тищенко.
Решителната роля за освобождението на София от турско иго по време на Руско-турската освободителна война изиграват Кавказката казашка кавалерийска бригада и Осма донска батарея, под командването на генерал Пьотр Александрович Черевин.
След преминаването на Балкана на 18.12.1877г. авангардните части на отряда на ген. Гурко, ръководени от генералите Веляминов, Черевин, Нагловски, Каталей и Раух се озовават в Софийското поле. Те са посрещани с радост от населението – местните шопи.
Ген. Черевин с Кавказката казашка бригада от 8 сотни и 8-ма донска батарея с 4 оръдия се разполагат в с.Требич. Те са посрещнати от населението и стария сподвижник на В. Левски свещенника на Требич и Погледец Спас Петков – Пато. С радост, вино, хляб и сол братушките са посрещнати при храма „Св. Вмч. Георги Победоносец” в местността „Селището”. Там ген. Черевин забива дървен кръст, с думите: „Това е знак, че сте освободени от робството!“.
В отговор старците заявили: „На това место от благодарност каде Вас бракя Славяне, ние че сложиме каменен кръст, Оброк на Св. Св. Петър и Павел и сека годин на Петровден, че износиме кръсто!“. (Ще се прави курбан. И така до ден днешен традицията се спазва).
На 24 декември (4.01.1878) в 09.00ч. командирът на 6-та сотня от Кубанския полк есаул Бариш-Тищенко, обхождайки постовете при с. Илиенци, забелязва, че турците отстъпват на запад. Той веднага докладва за това на ген. Черевин, като иска разрешение и помощ със сотнята да влезе в София и да завземе града. Веднага му е осигурена помощ от две сотни на Владикавказкия полк. В 10.00ч., предвождайки осигурените му сили от Требич, през Илиенци, есаул Тищенко влиза пръв и превзема София. От конака е свалено турското знаме и е поставено руското. След него от Требич тръгва и ген. Черевин с Кавказката казашка бригада и в 11.00ч. пристига в града, като изпраща части за преследване на турците в посока Самоков.
Осма Донска батарея в това време се отправя от Требич за Враждебна и се присъединява към силите на ген. Раух. В 12.00ч. едновременно от север и изток навлизат основните сили, предвождани от ген. Гурко.
Героят на освобождението на София Пьотър Степанович Бариш-Тищенко е роден на 29 юни 1843г., образованието си получава в Екатеринодарската военнагимназия, отличен е с военен орден Св. Георги IV степен за Кавказката война. …. на 29 ноември 1877г. той е награден с орден Св. Ана III степен с мечове и лък, през януари 1878г. – с орден Св. Владимир с мечове и лък и чин – войскови старшина, през 1879г – с ордените Св. Станислав II степен с мечове и Св. Ана II степен с мечове…”
Всесвятското гробище в гр. Краснодар, където се намира гробът на казашкия офицер на Кубанските Казашки Войски, Георгиевския кавалер и герой от Руско-турската война 1877-1878г – полковник Пьотр Степанович Бариш-Тищенко.
Автор : Емил Миланов
Международна Славянска община “ПЕРУН-2000”, София- Требич
Източници:
http://www.gipanis.ru/?level=326&type=page
Остави коментар