Обекти на ЮНЕСКО в Русия – Успенският събор във Владимир

Преди повече от осем и половина века на 8 април 1158 година – княз Андрей Боголюбский e поставил началото на строителството на Успенския събор във Владимир. Храмът е замислен като символ на величието на Русия, а също така като културен, политически и религиозен център. Успенският събор е бил най-високопоставеният храм в страната, той превъзхождал съборите в Киев и Новгород и често в него са се извършвали най-важните държавни церемонии. Архитектурата на Успенския събор е изпреварила с много години тенденциите в руското строителство, а пищната обстановка е украсена от знаменитите фрески на Андрей Рубльов. С времето, храмът престава да има доминиращо положение, но след много векове  той е в добро състояние и остава важен символ на руската култура.

Строительство собора проходило с соответствующим размахом – были заказаны мастера из Италии, которые при этом работали в тесном сотрудничестве с отечественными зодчими.

Строителството на събора се е осъществявало със съответен размах – били са ангажирани майстори от Италия, които са работили в тясно сътрудничество с руските строители.

После пожара 1185 года Всеволод III расширил собор. Были пристроены боковые галереи, увеличилась алтарная часть.

 След пожара през 1185 година  Всеволод III е разширил събора. Били са пристроени  странични галерии, увеличена е  алтарната част.

Для росписи собора в начале XV века пригласили ведущего живописца Руси Андрея Рублёва. Он написал множество икон, создал ряд фресок для собора. На данный момент Успенский собор является одним из редких мест, в которых сохранился оригинальный Рублёв.

За стенописите на събора в началото на XV век е бил поканен известният живописец на Русия – Андрей Рубльов. Той е нарисувал множество икони, създал е редица фрески за събора. Днес, Успенският събор е един от редките места, в които се е съхранил оригиналният Рубльов.

Следующей важной реконструкцией был перестройка XVIII века. Екатерина II распорядилась воссоздать благолепие древнего храма и выделила на ремонт 14 тысяч рублей.

Следващата важна реконструкция е през XVIII век. Екатерина II е разпоредила да се възстанови великолепието на древния храм и отделила за ремонт 14 хиляди рубли.

Именно в Успенском соборе в 1988 году прошло торжественное богослужение в честь празднования 1000-летия крещения Руси.

Именно в Успенския събор през 1988 година е извършено тържественото богослужение в чест на празнуването на 1000-годишнината от кръщаването на Русия.

Сейчас Успенский собор включён в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.

Успенският събор е включен в списъка на обектите на Световното наследство на ЮНЕСКО.

Храм находится в совместном ведении РПЦ и Владимиро-Суздальского музея-заповедника. Успенский является главным кафедральным собором Владимирской епархии.

Храмът се намира под съвместното управление на РПЦ и Владимиро-Суздалския музей. Успенският е главен катедрален събор на Владимирската епархия.

 В храме проводятся регулярные службы, но по большей части он открыт как музейная экспозиция.

В храма се провеждат традиционни служби, но той е открит и като музейна експозиция.

  Сегодня существует опасность для фресок, поскольку они могут разрушены из-за несоблюдения норм температурно-влажностного режима, но с этим борются путём модернизации системы вентилирования.

Съществува опасност за фреските , тъй като те могат да се разрушат заради неспазване на изискванията  за температура и влажност,  но с това се борят чрез модернизиране на вентилационните системи.

Сам по себе Успенский собор является каноническим образчиком белокаменного зодчества домонгольской Руси. В своё время он послужил примером для поздних соборов, например, Успенского собора Аристителя Фиораванти.

Успенският събор е каноничен образец на белокаменното строителство в домонголска Русия. В свое време той е служил като модел за по-късните събори, например – Успенския събор на Аристител Фиораванти.

            http://www.aif.ru/realty/gallery/1145265

error: Съдържанието ни е авторско!