Автор: Светлана Архангелска, Руски Дневник.
Миналата седмица Нобеловата награда за физика отиде при Такааки Каджита и Артър Макдоналд за откритието на осцилацията или взаимопревръщането на елементарни частици, известно като неутрино. Съветският учен Смирнов изследва ефекта на неутриното още преди 30 години.
Един от ефектите, които наблюдава Каджита, е предложен от съветско-италианския физик Бруно Понтекорво. Другият – МСВ (MSW) е открит от Алексей Смирнов, бивш сътрудник в Института за ядрени изследвания към Руската академия на науките. Той е номиниран за Нобелова награда още през 1980-те, но така и не я получава. Само че именно на него е кръстен ефектът МСВ (MSW), изследван от Артър Макдоналд.
МСВ (MSW) е ефектът на преход на неутриното от един вид (поколение) в друг в среда с променлива плътност на електроните. Той е предсказан през 1978 г. от американския физик Линкълн Волфенщайн. През 1986 г. ефектът е изследван теоритично от Смирнов съвместно с колегата му Станислав Михеев. След това е наречен с първите букви на фамилните имена на учените Михеев – Смирнов – Волфенщайн (MSW).
В момента и Михеев, и Волфенщайн вече не са между живите. От 1992 г. Алексей Смирнов работи в Международния център за теоритична физика (International Centre for Theoretical Physics – ICTP) в Италия, както и в Института по радиоастрономия „Макс Планк“ в германския гр. Хайделберг. За теоритичните изследвания на неутриното, проведени от него в Русия, професорът е получил редица награди, включително приза „Понтекорво“ (Русия) и „Сакурай“ (САЩ). Така че професорът не смята, че е забравен.
„Аз съм теоритик – каза Смирнов пред „Руски дневник“. – В конкретния случай наградата е връчена изключително за експериментална работа и смятам, че това е абсолютно справедливо. Аз лично познавам и двамата победители и се възхищавам от работата, която са свършили. Освен това преди няколко години самият аз ги номинирах за наградата. Друг е въпросът, нужно ли за работата си в тази област да бъдат наградени и теоритиците, открили нулевата маса на нутриното…“
За приноса на руските теоритици в изследването на неутриното Нобеловият комитет споменава в общото описание на труда на Каджита и Макдоналд.
Според Смирнов изследванията на неутриното ще помогнат в бъдеще да се извършва томография на Земята, за да се изучават нейните недра и да се разбере повече за структурата на Вселената.
Остави коментар