МВР на Русия формира Съвет на млади учени и специалисти, които ще се занимават с високотехнологичните проекти за нуждите на полицията. Новото обединение ще бъде изградено на базата на сегашния център на МВР за „Специална техника и свръзка” (СТиС).
В обединението ще се привличат даровити студенти и млади учени за разработката на иновационни системи за сигурност, оръжия, специални средства, включително и в секретни проекти. МВР също така смята в бъдеще да подкрепя частни идеи и научни лаборатории. По този начин младите конструктори и инженери от различни краища на страната ще бъдат стимулирани и обединявани, за да могат с общи усилия да постигат цели и да решават задачи, които в самостоятелна работа са трудно постижими, смятат в МВР. Те ще могат още да участват в различни проекти, а след тяхното завършване да остават на работа в органите за сигурност, ако имат такова желание. В новото научно обединение ще намери подкрепа и всеки индивидуален проект, представляващ интерес за министерството.
На този етап СТиС се състои от четири големи подразделения: Център за организация на научно-техническата дейност, Учебно-методичен център, Център за тилове и обезпечаване и Научно-изследователски институт за специални технически средства. Сред интересните разработки на института са непробиваемият шлем „Сфера”, радиолокаторът „Данник-5″ за откриване на хора зад стена, портативният детектор за разпознаване на наркотици и взривни вещества от разстояние, системата за видеонаблюдение, която идентифицира лица и открива престъпници в тълпа от хора. Поради дефицита на собствени тесноспециализирани кадри МВР в момента е принудено да прибягва до помощта и съдействието на външни институти и лаборатории чрез системата на конкурси. Този проблем се чувства особено остро в сферата на високите технологии. Затова ръководството на министерството стигна до решението да създаде свое обединение за млади учени от типа на „Сколково”.
Експерти отбелязват, че при досегашната система на държавни поръчки голяма част от разходите на СТиС отиват за заплащане работата на частни програмисти, които разработват за МВР различни единични проекти. През 2013 г. например са били отпуснати около 250млн. рубли за решаването само на три програмни задачи. Ако разработките осъществяваха „свои” учени, МВР би могло да икономиса доста големи средства.
/„Русия днес”/
Остави коментар