В Якутия ще бъде построено криогенно хранилище за мамути. Това е уникален проект, защото подобен гигантски хладилник за древни животни още няма никъде.
Освен това, никъде, освен в Якутия, няма такова огромно количество находки на останки на мамути. Хранилището не само ще запази тези останки, но и ще даде шанс на мамутите за второ раждане чрез клониране.
Якутия сама по себе си е едно огромно природно хранилище на мамути. Тук намират не просто кости, а цели замръзнали тела със запазили се тъкани, мускули, козина. Миналата година специалистите извлякоха от един такъв екземпляр мозък на животното – сензационно събитие в света на науката, разказа в интервю за „Гласът на Русия“ президентът на Академията на науките на Република Саха (Якутия) Игор Колодезников:
– Сега крайбрежната зона на Северния Ледовит океан активно се разтопява и останки на мамути се срещат доста често. Ако те веднага не бъдат сложени в хранилище, буквално пред очите те се разтопяват и започва процесът на разлагане. И затова възникна мисълта да се създаде в град Якутск това криогенно хранилище.
Изграждането на огромен хладилник, работещ с ток, е прекалено скъпо, но и използването на студа на вечната замръзналост също не става. Оптималната температура за съхраняване е от минус 18 до минус 24 градуса. По естествен начин тези условия не се осигуряват: ако помещението се проветрява, през зимата ще имаме съответния режим, но през лятото там все едно ще бъде топло, продължава Игор Колодезников:
– И затова се появи идеята за създаване на вкопан хладилник, изолиран отгоре. Самата земя ще го обгръща, като някакво одеяло. През зимата естественият студ се натрупва, а през лятото температурата ще се поддържа с помощта на хладилни уредби. За сметка на този комплексен начин за изстудяване разходите ще се минимизират.
Според учения, за съхраняването само наличието на ниска температура не е достатъчно. Необходимо е изцяло да се изключи достъпа там на кислород. За целта ще има специални камери – херметични стаи, в които ще се подава инертен газ, който да измества въздуха. Иска се и изолация от бактерии – например, на сибирската язва, каквито често пъти се съдържат в древните погребения. И затова проектът предвижда карантинен блок, а също блок за препариране, където мамутите ще могат да се изучават.
Учените искат да разберат, в какви условия са живеели тези животни, от какво са измрели. Има и идея за клониране на изкопаемите – особено след намирането на жизнеспособни клетки в останките. На тази насока на изследванията якутските специалисти отделят особено внимание.
Остави коментар