Дворянският род Толстой е един от най-многобройните в Русия. Само преките потомци на Лев Толстой днес са около 400. Много от тях продължават просветителската, културната мисия на знаменития си прадядо и с право носят неговата фамилия.
Семейството е най-важната ценност в живота за великия руски писател Лев Толстой. „В Анна Каренина“ семейството практически има сакрален характер. Героинята от романа „Война и мир“ Наташа Ростова, която отначало е малко лекомислена, заглеждаща се по мъжете намира истинското щастие в децата и семейството. На семейството е посветена и автобиографичната трилогия на Толстой „Детство. Младост. Юношество“.
Самият Лев Толстой има 13 деца, от които четири умират като малки или в ранна възраст. Почти всички останали емигрират след революцията през 1917 г. Приживе Толстой се радвал на помощта на цялото семейство, което живее с неговото творчество и тази привързаност се запазва и след смъртта му. Съпругата му София Андреевна няколко пъти преписва на ръка „Война и мир“, най-голямата му дъщеря Татяна става през 1917 г. първата уредничка на музея в Ясна поляна (Тулска област, 200 км от Москва). Средната и малката дъщери на Толстой – Мария и Александра също са негови помощнички и доверени лица.
Родът днес
По данни на рода Толстой, днес Лев Николаевич и неговата съпруга София Андреевна имат почти 400 потомци. Много от тях продължават делото на своя предтеча, пазят внимателно неговото наследство и изследват многобройните му трудове.
Правнукът на писателя Владимир Толстой е на 52 години. През 1990-те той написа статия за незаконното изсичане на горите в района на Ясна поляна. В резултат през 1994 г. тогавашният министър на културата назначава Владимир за директор на музея. За тези години Владимир успява да вдъхне на музея нов живот и да го преобрази в многофункционален културен център. Именно Владимир връща през 2000-та г. рода Толстой към изворите и организира в Ясна поляна конгрес на наследниците на писателя, който вече е традиционен. През 2012 г. Владимир Толстой става съветник на президента на Русия Владимир Путин по въпросите на културата, а Ясна поляна се поема от неговата съпруга – Екатерина Толстой.
Съвременният Лев Толстой
Тази година е обявена за Година на Литературата в Русия. Владимир Толстой е в организационния комитет, а миналата година той беше един от инициаторите на проекта „Целият Толстой в едно кликване“, което мнозина определиха като основното литературно събитие на годината.
Деветдесетте тома на пълните събрани съчинения на Лев Толстой, включително и малко известните писма и дневници на писателя, бяха цифровизирани и качени в интернет за свободно ползване. В проекта участваха няколко хиляди доброволци от целия свят, които помагаха при изчитането на дигитализирането на материали. „Отстрани целият процес изглеждаше като игра, състезание: кой ще финишира пръв, кой ще прочете повече страници. Но това е огромна работа за бъдещето. Ние все още не осъзнаваме докрай значението на това, което е направено и което се прави“, казва Владимир Толстой.
„Като създадохме с помощта на съвременните технологии електронна версия на пълните събрани съчинения, ние изпълнихме волята на Лев Толстой и направихме неговите произведения достъпни за всеки“, разказва ръководителят на проекта и една от правнучките на писателя Фьокла Толстой, известна телевизионна водеща. Тя самата смята, че Толстой е „световна марка“ и активно се занимава с популяризирането на неговите произведения.
Толстой в телевизията
В продължение на седем години Пьотр Толстой, трети братовчед на Фьокла, водеше главната информационна емисия в страната – неделната програма „Время“ на Първи канал. Там той имаше и авторско предаване: „Толстой. Неделя“. Пьотр е член на Обществената камара на Руската Федерация, която се занимава със съгласуване на интересите на гражданите и органите на властта.
Пьотр не смята, че известната фамилия му е помогнала или попречила в живота, но си спомня със смях как един път в армията отказали да му помогнат с думите: „ Не, Толстой, на теб няма да ти дадем нищо, твоят дядо още в училище ни дойде до гуша!“
(произведенията на Толстой, включително „Война и мир“ влизат в задължителната образователна програма в Русия).
Другата Толстой
Другата много известна представителка на фамилията Толстой е Татяна, внучката на родственика на Лев Толстой, известния съветски писател Алексей Толстой. Тя не е пряка потомка на Лев, но въпреки това е наследила писателския талант на своя велик роднина. Най-известното нейно произведение е пост-апокалиптичният роман „Кысь”.
Татяна става популярна като телевизионна водеща на предаването „Школа злословия”, което се радваше на любовта на интелектуалците повече от десет години чак до неговото спиране през 2014 г.
Източник: Руски дневник
Остави коментар