В град Верона е организиран грандиозен галаконцерт във вила „Вендри“ от XVI в.
Събитието беше организирано от Марина Холоденова, президент на културната Асоциация „Руски дом“ във Верона.
Идеята на този галаконцерт е да се увековечи историческата памет за изтъкнати личности на Русия. Тази година се отбелязват годишнините на Александър Пушкин и Михаил Глинка. На концерта са представени произведения на тези руски гении, известни в цял свят.
Партньори на Руския дом във Верона, допринесли за реализиране на събитието, са: Руският дом в Рим, италианската секция на Международното движение на русофилите, Центърът за филмови фестивали и международни програми, културната асоциация „Венето-Русия“ и „Балет Верона“.
В мероприятието взеха участие артисти от Болшой театър в Москва, сопраното Олга Селиверстова и баритонът Александър Миминошвили в съпровод на пианистката Елена Бурова, които изпълниха арии от италианския и руския оперен репертоар, както и балетисти от балета на Верона, които танцуваха по мотиви от „Валс на цветята“ от „Лешникотрошачката“ на Чайковски. Към руските артисти се присъедини и беларуското сопрано Оксана Савина в едно незабравимо финално трио по мотив от „Подмосковные вечера“.
Културата е най-действеният елемент, способен да обедини народите в името на взаимното разбирателство и конкретното сътрудничество.
Дария Алексеевна Пушкова, директор на Руския дом в Рим, която присъстваше на събитието, подчерта:
«Ние от Руския дом в Рим винаги се радваме, когато виждаме, че в Италия се организират мероприятия с участието на артисти или музиканти от Русия: като в театрите, така и в други места в страната. Русия и Италия имат дълга история на културен обмен, това са две страни, свързани с многобройни нишки на взаимодействие, които датират от векове. Според мен важното е, че тази история е история за любовта и красотата. Любов към изкуството, архитектурата, музиката и литературата. От много години си сътрудничим с Руския дом във Верона и да виждаме успехите, които той постига, винаги е голямо удовлетворение за нас».
Повече от 10 години Асоциацията „Руски дом“ във Верона осъществява активна културна дейност за развитие и укрепване на руско-италианското сътрудничество: конференции, изложби, фестивали на руското творчество, конкурси, концерти.
По случай този галаконцерт Руският дом във Верона, заедно с Руската академия на изкуствата (с която си партнират повече от 10 години), с цел да поощрят и да благодарят на най-активните и изтъкнати личности, които имат голям принос за развитието и поддържането на руско-италианските отношения, тази година учредиха специална „Александровска“ премия на Посланика на добра воля на ЮНЕСКО Зураб Константинович Церетели (президент на Руската академия на изкуствата) – медали и почетни грамоти.
Връчването на „Александровската“ премия е не само възможност да се насърчат италианците и руснаците, живеещи в Италия, да подкрепят руската култура, но и още една възможност да се увековечи историческата памет за Русия в Италия.
Името на премията е посветено на две изключителни личности, които са оставили забележителна следа в световната история и в летописа на град Верона.
Под ръководството на руския пълководец Александър Суворов през 1799 г. са прогонени наполеоновите нашественици. През 2024 г. отбелязваме 225 години от Италианския поход на Суворов.
Руският император Александър I, заедно с 50 от най-знатните руски фамилии, участва в Европейския конгрес, който се е провел във Верона през 1822 г. Именно Александър I подписва акта за капитулация на Наполеон през 1814 г…
Автор: Елизео Бертолази, Доктор по антропология, русист, кореспондент на редица италиански и руски СМИ, ръководител на италианското представителство на Международното движение на русофилите.
Източник: https://interaffairs.ru/news/show/48967
Остави коментар